Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Mazowieckie: rolnik znalazł na polu pocisk artyleryjski

Obrazek

Na nietypowe znalezisko natrafił rolnik w trakcie wykonywania prac polowych w obrębie wsi Gnaty w województwie mazowieckim. Do usunięcia niewybuchu z czasów II Wojny Światowej wezwano specjalistów z 2 Pułku Saperów w Kazuniu.

Karol Pomeranek5 października 2022, 14:10

Na polu leżał pocisk artyleryjski kaliber 75 mm 

Jako pierwszy o niebezpiecznym znalezisku na polu w gminie Gozdowo powiadomiony został dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Sierpcu

– Przybyły na miejsce patrol potwierdził, że we wskazanym w zgłoszeniu miejscu znajduje się pocisk artyleryjski kaliber 75 mm relacjonuje asp. Katarzyna Krukowska z sierpeckiej KPP. – Na tej podstawie dokonano zabezpieczenia miejsca celem niedopuszczenia osób postronnych do momentu przyjazdu żołnierzy z 2 Pułku Saperów w Kazuniu.

Nie wolno niewybuchów podnosić! 

Policja apeluje, aby samodzielnie nie próbować przenosić tego typu znalezisk, natychmiast powiadomić dyżurnego, a miejsce oznaczyć do czasu przyjazdu patrolu. Niebezpieczne niewypały z czasów II wojny światowej ujawniane są bowiem na polach coraz częściej.

Nie wolno znalezionych niewybuchów podnosić, odkopywać, przenosić, a także wrzucać ich do ognia, ani do miejsc takich jak stawy, jeziora, rowy. W przypadku znalezienia niewybuchu należy powiadomić służby dzwoniąc pod nr alarmowy 112 – tłumaczy asp. Krukowska.

pocisk artyleryjski kaliber 75 mm AMUNICJA ARTYLERYJSKA KALIBRU 75 MM
Każdy nabój składał się z pocisku z zapalnikiem, łuski z odpowiednim ładunkiem prochowym i zapłonnikiem w denku. Pociski z zależności od rodzaju były malowane na inny kolor, co pozwalało na szybkie odróżnienie ich przez obsługę. Ładunek miotający znajdował się w łusce o parametrach: masa – 1,185 kg, długość - 350 mm, średnica denka – 87 mm, średnica wylotu – 75 mm. (źródło: przeciwlotnicza.pl)

fot.: KPP w Sierpcu


Picture of the author
Autor Artykułu:Karol Pomeranek
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)