Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Wypadki rolnicze>

Granaty i pociski na polu. Rolnicy otarli się o smierć

Podczas prac polowych rolnicy nadal natykają się na niewybuchy z czasów II wojny światowej. W ostatnich dniach taką niebezpieczną "niespodziankę" podczas sadzenie ziemniaków znalazł mieszkaniec Chełma (woj. lubelskie) - wykopał granat ręczny. Z kolei w miejscowości Marysin (woj. lubelskie) rolnik wyorał pociski artyleryjskie, a obok Zambrowa - granat moździerzowy.

Kamila Szałaj10 maja 2021, 08:40

Policjanci z Chełma i Świdnika (woj. lubelskie) w ostatnim czasie wezwani zostali do niebezpiecznych znalezisk na polach rolników. Najpierw w miejscowości Kamień, a następnie w Marysinie. W obu przypadkach były to pociski artyleryjskie pochodzące z czasów II wojny światowej.

Mundurowi zabezpieczyli teren i czekali na przyjazd grup saperskich, które zabrały z pól rolników niewybuchy. Dodatkowo rozpoznanie terenu w Marysinie wykazało, że na polu rolnik znajdują się kolejne niewybuchy. W sumie z tego pola saperzy wywieźli łącznie cztery pociski oraz zapalnik.

Niewybuchy w woj. lubelskim, to nie jedyne niebezpieczne znalezisko, odkryte w ostatnim czasie. Na polu nieopodal Zambrowa (woj. podlaskie) rolnik wyorał granat moździerzowy, pochodzący najprawdopodobniej z okresu II wojny światowej. 

Taki znaleziska to nic nowego i z czasem będzie ich coraz więcej. Dotąd pociski były poukrywane głęboko w pokładach ziemi. Z czasem jednak uprawy oraz erozja sprawiły, że ziemi jest mniej, to też łatwiej natknąć się na tego typu groźne niewybuchy.

Policja uczula, że w przypadku natknięcia się na takie przedmioty w żadnym wypadku nie należy ich dotykać czy też przenosić w inne miejsca. Najlepiej zabezpieczyć miejsce przed dostępem do niego osób trzecich i powiadomić policję, która dalej przejmie działania.


Michał Czubak, Kamila Szałaj
Fot. PolicjaPicture of the author
Autor Artykułu:Kamila Szałaj
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)