Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Partner portalu

Poprawa dochodów dzięki innowacjom

17.10.2018

Drukuj

Poprawa dochodów dzięki innowacjom

Artykuł dostępny

Do udziału w konferencji zaproszeni zostali przedsiębiorczy rolnicy, przedstawiciele nauki oraz doradcy rolniczy.

r e k l a m aDr hab. Witold Szczepaniak z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu mówił m. in. o optymalnym i efektywnym nawożeniu roślin w kontekście ochrony środowiska.

– Prawidłowa strategia nawożenia powinna przede wszystkim skupiać się na tym, aby kontrolować plonotwórcze działanie azotu, ponieważ jest to zarazem główny składnik plonotwórczy oraz jeden ze składników, który w nadmiarze jest szczególnie niebezpieczny dla środowiska – podkreślił prelegent.

Polecany artykuł

Kolejny wniosek PO o votum nieufności – tym razem dla ministra ArdanowskiegoKontrola ta polega przede wszystkim na eliminacji tzw. czynników „minimum”, czyli regulacji odczynu gleby oraz jej zasobności w przyswajalny fosfor i potas. Następnie na optymalizacji nawożenia azotem poprzez racjonalne ustalenie dawki oraz bilansowaniu azotu poprzez stosowanie siarki i magnezu jako składników drugoplanowych, a także profilaktycznym zastosowaniu mikroelementów.

Ogromnym zainteresowaniem cieszyło się wystąpienie dr Tomasza Piechoty, który mówił o wadach i zaletach uproszczeń w uprawie. Jego zdaniem technologią wartą uwagi jest uprawa pasowa, tzw. strip-till, która polega na uprawie gleby tylko w rzędach, do których wysiewane są rośliny. Jednak jak podkreślił prelegent, bez względu na wybór technologii, w uprawie roli lepiej jest wykonać o jeden zabieg za mało niż o jeden za dużo.

Oprócz prezentacji innowacyjnych rozwiązań i doświadczeń z ich wdrażania w produkcji roślinnej, nie zapomniano też o produkcji zwierzęcej. Między innymi dr wet. Marian Porowski, mówił o bezpieczeństwie w kontekście zagrożeń ASF. W swoim wystąpieniu podkreślił jak ważnym elementem bioasekuracji jest właściwa dezynfekcja i cały szereg mechanizmów wpływających na jej efektywność.

– Powinniśmy zdawać sobie sprawę, że właściwa bioasekuracja, a także świadomość producentów i wszystkich podmiotów związanych z produkcją świń decyduje o bezpieczeństwie produkcji. Biorąc pod uwagę wszystkie aspekty przygotowania i wykonania prawidłowo dezynfekcji okazuje się, wbrew istniejącym opiniom, że jest to proces bardzo skomplikowany, wymagający wiedzy i pozbycia się rutynowych działań i przyzwyczajeń – mówił.

Podczas konferencji poruszono także kwestię WPR po 2020 roku.

– Dzisiaj montaż finansowy wielu gospodarstw jest tak zrobiony, że bez dopłat właściwie nie miałyby szansy konkurowania i funkcjonowania na rynku. Dzięki pieniądzom z UE, które zasilają budżety rolników powstało wiele inwestycji. Służą także do spłat kredytów na zakup maszyn i urządzeń, a więc na dzień dzisiejszy trudno sobie wyobrazić aby tych środków miało nie być – mówił Mariusz Tatka z Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie.

W swoim wystąpieniu omówił przyszłe warunki wsparcia rolników oraz skutki wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Organizatorami konferencji byli Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie i Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego. Ta już XIV z kolei edycja skupiła wielu rolników, dla których w ostatnich latach dużym wyzwaniem są stale rosnące wymagania dotyczące prowadzenia produkcji rolniczej. Właściwe zarządzanie gospodarstwem staje się więc istotnym wyzwaniem, przed którym stają polscy rolnicy.

dm

Polecane dla Ciebie:

article icon

Rynek zbóż: stawki na krajowym rynku w dół

Czytaj

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii