Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Poprawa dochodów dzięki innowacjom

Obrazek
Innowacyjność warunkiem wzrostu dochodu rolniczego - pod takim hasłem odbył się „Dzień Przedsiębiorcy Rolnego” w Sielinku. Podczas konferencji starano się wskazać wszelkie rozwiązania mające na celu poprawę produktywności gospodarstw.
17 października 2018, 15:19
Do udziału w konferencji zaproszeni zostali przedsiębiorczy rolnicy, przedstawiciele nauki oraz doradcy rolniczy.

Dr hab. Witold Szczepaniak z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu mówił m. in. o optymalnym i efektywnym nawożeniu roślin w kontekście ochrony środowiska.

– Prawidłowa strategia nawożenia powinna przede wszystkim skupiać się na tym, aby kontrolować plonotwórcze działanie azotu, ponieważ jest to zarazem główny składnik plonotwórczy oraz jeden ze składników, który w nadmiarze jest szczególnie niebezpieczny dla środowiska – podkreślił prelegent.

Kontrola ta polega przede wszystkim na eliminacji tzw. czynników „minimum”, czyli regulacji odczynu gleby oraz jej zasobności w przyswajalny fosfor i potas. Następnie na optymalizacji nawożenia azotem poprzez racjonalne ustalenie dawki oraz bilansowaniu azotu poprzez stosowanie siarki i magnezu jako składników drugoplanowych, a także profilaktycznym zastosowaniu mikroelementów.

Ogromnym zainteresowaniem cieszyło się wystąpienie dr Tomasza Piechoty, który mówił o wadach i zaletach uproszczeń w uprawie. Jego zdaniem technologią wartą uwagi jest uprawa pasowa, tzw. strip-till, która polega na uprawie gleby tylko w rzędach, do których wysiewane są rośliny. Jednak jak podkreślił prelegent, bez względu na wybór technologii, w uprawie roli lepiej jest wykonać o jeden zabieg za mało niż o jeden za dużo.

Oprócz prezentacji innowacyjnych rozwiązań i doświadczeń z ich wdrażania w produkcji roślinnej, nie zapomniano też o produkcji zwierzęcej. Między innymi dr wet. Marian Porowski, mówił o bezpieczeństwie w kontekście zagrożeń ASF. W swoim wystąpieniu podkreślił jak ważnym elementem bioasekuracji jest właściwa dezynfekcja i cały szereg mechanizmów wpływających na jej efektywność.

– Powinniśmy zdawać sobie sprawę, że właściwa bioasekuracja, a także świadomość producentów i wszystkich podmiotów związanych z produkcją świń decyduje o bezpieczeństwie produkcji. Biorąc pod uwagę wszystkie aspekty przygotowania i wykonania prawidłowo dezynfekcji okazuje się, wbrew istniejącym opiniom, że jest to proces bardzo skomplikowany, wymagający wiedzy i pozbycia się rutynowych działań i przyzwyczajeń – mówił.

Podczas konferencji poruszono także kwestię WPR po 2020 roku.

– Dzisiaj montaż finansowy wielu gospodarstw jest tak zrobiony, że bez dopłat właściwie nie miałyby szansy konkurowania i funkcjonowania na rynku. Dzięki pieniądzom z UE, które zasilają budżety rolników powstało wiele inwestycji. Służą także do spłat kredytów na zakup maszyn i urządzeń, a więc na dzień dzisiejszy trudno sobie wyobrazić aby tych środków miało nie być – mówił Mariusz Tatka z Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie.

W swoim wystąpieniu omówił przyszłe warunki wsparcia rolników oraz skutki wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Organizatorami konferencji byli Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie i Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego. Ta już XIV z kolei edycja skupiła wielu rolników, dla których w ostatnich latach dużym wyzwaniem są stale rosnące wymagania dotyczące prowadzenia produkcji rolniczej. Właściwe zarządzanie gospodarstwem staje się więc istotnym wyzwaniem, przed którym stają polscy rolnicy.

dm


Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)