StoryEditor

To ile zarabia rolnik? Resort rolnictwa odpowiedział. Zmieni zasady wyliczeń?

Główny Urząd Statystyczny opublikował dane, z których wynika, że dochód rolniczy z hektara przeliczeniowego na rok 2022 to ponad 5 tys. złotych. WIR wystosowała pismo w tej sprawie do Roberta Telusa, a teraz resort rolnictwa odpowiedział. Zmienią zasady wyliczeń?
27.10.2023., 11:10h
Ostatnio informowaliśmy, że Główny Urząd Statystyczny opublikował dane, z których wynika, że dochód rolniczy z 1 ha przeliczeniowego za 2022 rok wynosi 5.549 zł. Zważając na bardzo trudny ubiegły rok, informacja jest absurdalna i krzywdząca rolników. Sprawę komentuje Wielkopolska Izba Rolnicza, o czym pisaliśmy więcej w tym artykule:  Ile zarabiają rolnicy wg. GUS? To krzywdzące dla rolników. Trzeba zmienić zasady wyliczeń!

Ile zarabia rolnik? Resort rolnictwa odpowiada

Wielkopolska Izba Rolnicza wystosowała pismo do Roberta Telusa z apelem o stworzenie nowego systemu wyliczania poziomu dochodu rolniczego. Do tego apelu odniósł się resort rolnictwa przyznając, że kwestia odpowiedniego wskaźnika, który uwzględnia zmiany w sytuacji cenowo-kosztowej w rolnictwie jest zagadnieniem złożonym, które wymaga konsultacji i uzgodnień międzyresortowych.

Wskaźnik uśredniający dochody może nie odzwierciedlać rzeczywistej sytuacji gospodarstw rolnych

- Ministerstwo dodaje również, że wskaźnik dochodu rolniczego z 1 ha przeliczeniowego publikowany jest w II połowie roku następującego po roku badanym, co wynika z dostępności danych rocznych do jego opracowania i na chwilę obecną nie ma możliwości przyśpieszenia tego terminu. Ponadto wskaźnik uśredniający dochody może nie odzwierciedlać rzeczywistej sytuacji gospodarstw rolnych, które mogą być zdywersyfikowane pod względem skali produkcji, powierzchni upraw, jakości gleby, dochodów rocznych i skali uprzemysłowienia – czytamy na stronie WIR.

Dodatkowo stworzenie nowego systemu, który wyliczałby dochody rolnicze, wymagałoby dostępności do bardziej szczegółowych danych związanych z produkcją rolniczą i ponoszonymi kosztami, a także informacje dotyczące innych pozycji dochodowych i kosztowych, które uwzględnione byłyby w metodologii ESA.

Dlatego też jak zaznaczono, dostępne dane powinny umożliwić opracowanie profili gospodarstw rolniczych, które grupowane byłyby na różne cechy i uwarunkowania:
  • rodzaj produktów rolniczych,
  • skala produkcji,
  • stopień uprzemysłowienia,
  • region kraju, w którym prowadzona jest produkcja.
- Według resortu rolnictwa kolejnym warunkiem opracowywania nowych i bardziej aktualnych wskaźników dochodowości jest pozyskiwanie szczegółowych danych w bardzo krótkim czasie. Ministerstwo zaznacza, że w chwili obecnej dane wykorzystywane do opracowania dochodów do dyspozycji według metodologii rachunków narodowych nie są dostępne na takim poziomie szczegółowości - czytamy dalej. 

Bernat Patrycja
na podst. WIR
Fot: envato.elements
Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat Redaktorka portalu topagrar.pl, specjalistka ds. rynku nawozów i uprawy roślin
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
09. kwiecień 2024 23:42