Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Rolnicy dostali 20 tys. zł kary za krzyż stojący na polu! Jak to możliwe?

Obrazek

Szok. Niedowierzanie. Bezsilność. Małżeństwo rolników dostało karę w wysokości 20 tysięcy złotych, za brak konserwacji przydrożnego krzyża, który znajduje się na terenie ich pola w Nepomucenowie w gminie Kobylin. Kara została nałożona przez konserwatora zabytków.

Patrycja Bernat23 marca 2023, 13:08
Krzyż na polu stał, zanim rodzina państwa Serek z Nepomucenowa kupiła ziemię. Nie było o nim wzmianki w dokumentach. Gospodarze zajmują się hodowla bydła i uprawą ziemi. Jak czytamy na portalu krotoszyńska.pl, w 1978 roku rodzice, aktualnych właścicieli kupili tę ziemię od Skarbu Państwa. Krzyż tam stał od zawsze i nie wiadomo do kogo należał. Nikt nie zwracał na niego większej uwagi. Małżeństwo ziemię wraz z krzyżem, który się na niej znajduje, przejęło w roku 2011.

Kara za krzyż na polu nałożona przez konserwatora zabytków

Krzyż znajdujący się na polu ma aż 156 lat, a przez obowiązujące przepisy trafił do rejestru zabytków. W roku 2012 do małżeństwa przyjechał konserwator zabytków. Wtedy też obejrzał krzyż, opisał go, wypisał brakujące elementy, a następnie namawiał na podpisanie własności. Państwo Serek, właściciele gruntu podkreślali, że nigdy nie władali krzyżem jako właściciele, ani też za właścicieli się nie uważali.

Miejscowy proboszcz nie chce kłopotów z krzyżem

Małżeństwo udało się w tej sprawie do miejscowego proboszcza, aby w ramach darowizny przekazać działkę z krzyżem parafii. Ksiądz jednak podziękował, sugerując, że nie chce kłopotów. Tym samym rolnicy zostali z tym problemem sami.

20 tys. złotych kary za krzyż stojący na polu

W 2021 roku konserwator zabytków nałożył na małżeństwo karę i to nie jedną. 10 tysięcy złotych kary dla każdego z małżonków. Swoją decyzję argumentował tym, że powinni oni na własny koszt konserwować krzyż.

Sprawa trafiła do sądu i tam zapadnie końcowa decyzja, kto jest właścicielem krzyża.

Masz problem prawny w gospodarstwie? Zadzwoń!


Źródło: krotoszynska.pl
Fot: poglądowe, envato elements


Picture of the author
Autor Artykułu:Patrycja Bernat
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)