Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Spotkanie hodowców owiec w Opolu – jaka dochodowość hodowli?

 

Hodowcy owiec mają coraz więcej problemów, rosnące koszty produkcji powodują, że opłacalność hodowli cały czas spada. Jakie dodatkowe trudności spotykają na tej wyboistej drodze?

29 maja 2022, 10:22

Po ponad dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią hodowcy owiec z południowo-zachodniej Polski spotkali się w Opolu. Do Opolskiego Regionalnego Związku Hodowców Owiec i Kóz należy 60 hodowców z województw: śląskiego, dolnośląskiego i opolskiego.

W wielu rejonach problemem jest ubój zwierząt w nielicznych ubojniach oddalonych o kilkaset kilometrów. Nie ma chętnych na kupno wełny, a nawet skór i hodowla owiec przynosi straty. Coraz więcej hodowców żyje tylko z dopłat, więc często urzymują rasy zachowawcze, np. wrzosówkę. Hodowców jednak wciąż jest mało i tylko niektórzy powiększają stada. Jeszcze w latach 80-tych było w Polsce ponad 5 milionów sztuk owiec. Dziś jest góra 150 tysięcy.

 W filmie wystąpili:

Monika Kopica członek zarządu Regionalnego Związku Hodowców Owiec i Kóz w Opolu

Mariusz Potoczak – prezes Regionalnego Związku Hodowców Owiec i Kóz w Opolu

Michał Gadziński – rolnik z Chróściny Opolskiej

 

Tekst i zdjęcia: dr Mariusz Drożdż

 Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)