StoryEditor

Tarczą antykryzysową w koronawirusa. Rząd wesprze przedsiębiorców, a co z rolnikami?

Dzisiaj odbyła się Rada Gabinetowa zwołana przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę. Wraz z premierem Mateuszem Morawieckim podano zarys pakietu finansowego „Tarcza antykryzysowa”. 
18.03.2020., 15:03h

W związku z pandemią COVID-19 rząd zamierza załagodzić negatywny wpływ koronawirusa na sytuację gospodarczą w Polsce. Aby zabezpieczyć kraj przed nieuchronnym spowolnieniem tempa gospodarczego rząd wprowadza wsparcie, które ma być skierowane do przedsiębiorstw, małych firm i pracowników. 

Tarcza antykryzysowa składa się z 5 filarów. W ramach jednego z nich możliwe będzie odroczenie płatności ZUS, rozłożenie płatności na raty, wsparcie firm w zakresie wypłat 40% wynagrodzenia (średniego) dla przedsiębiorców oraz nawet 80% dla działalności gospodarczych. Możliwe, że będzie konieczne wprowadzenie kolejnych dwóch tygodni zasiłku opiekuńczego dla rodziców dzieci do 8 roku życia (80% wynagrodzenia, bez odliczania dni od przysługujących co roku pracownikowi na wypadek zwolnień na dziecko i lekarskich). W pakiecie pomocowym uwzględniono również wsparcie dla firm transportowych m.in. niskooprocentowanych pożyczek i kredytów. Szacunkowa wartość pakietu tarczy antykryzysowej wynosi 212 mld zł, pochodzących z budżetu państwa. 

Rząd zamierza wzmóc kontrole UOKiK-u dotyczące cen żywności i produktów higienicznych, gdyż ich wzrost jest w wielu sytuacjach nieuzasadniony. Pierwszy filar pomocowy dotyczy obrony pracownika, drugi zaś pomocy dla przedsiębiorców (gwarancje kredytowe, zapewnienie płynności i mikro pożyczki do wysokości 5 tys. zł oraz leasing operacyjny dla sektora transportowego), trzeci dotyczy wsparcia służby zdrowia (7 mld zł), czwarty z kolei dotyczy zabezpieczenia krajowych środków finansowych i wdrożenia pakietu kapitałowo-płynnościowego, piąty będzie przeznaczony na inwestycje publiczne w infrastrukturę – drogi, cyfryzację i ochronę środowiska (30 mld zł). 


Jakie wsparcie otrzymają rolnicy i ich rodziny? 


Sektor rolno-spożywczy, jeden z najbardziej wpływowych i najważniejszych sektorów polskiej gospodarki, również silnie odczuwa i będzie odczuwał długofalowo skutki zawirowań handlowych wywołanych epidemią koronawirusa, przede wszystkich związanych z eksportem. Mamy nadwyżkę żywności – to fakt, ale zyski dla polskich gospodarstw generuje w dużej mierze eksport, który w niektórych sektorach całkowicie stanął. Spadł popyt, spożycie produktów i zapotrzebowanie na innych rynkach, a firmy transportowe rezygnują z wyjazdów zagranicznych w obawie przed zakażeniem, a firmy importujące wstrzymują zamówienia. 

W obliczu poważnego kryzysu staje wiele sektorów rolnictwa. Jednak podczas dzisiejszej konferencji, o jednym z największych sektorów gospodarki krajowej nie było ani słowa. Pomoc w ramach tarczy antykryzysowej oferowana przez rząd będzie skierowana do przedsiębiorstw, jednak nie wiadomo, jak i czy w ogóle będą traktowane gospodarstwa rolne, które również mogą oczekiwać takiego wsparcia. Czy rząd przygotował pakiet pomocowy dla rolników, którzy z pewnością będą oczekiwać takowego wsparcia, a w wypadku jego braku, poczują się poszkodowani? Tego niestety nie udało się na razie ustalić, napisaliśmy w tej sprawie do resortu rolnictwa.  

Czekamy na odpowiedź...

dkol

Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
01. marzec 2024 21:44