Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Właściciel KAMPOL-FRUIT z zarzutami. Sprawa trafiła do sądu. Czy rolnicy otrzymają należne im pieniądze?

Obrazek

W październiku 2022 roku rozpoczął się proces restrukturyzacji KAMPOL-FRUIT, z którym wiązały się ogromne braki w wypłatach dla producentów owoców dostarczających towar do spółki. Do sprawy odniósł się między innymi Henryk Kowalczyk oraz Zbigniew Ziobro. Teraz po paru miesiącach właścicielowi przetwórni postawiono zarzuty.

Patrycja Bernat3 lutego 2023, 13:00
Przez trwającą restrukturyzację spółki KAMPOL-FRUIT, producenci owoców, którzy dostarczyli swój towar, nie otrzymali pełnego wynagrodzenia. Z brakiem przysługujących pieniędzy nie musieli mierzyć się ani ZUS, ani banki, które otrzymać je mieli w pełnej 100% wartości. Producenci natomiast otrzymać mieli zwrot jedynie w 50% i to rozłożonych płatnościach na okres od 2 do 30 miesięcy.

Protest oszukanych dostawców

19 grudnia 2022 roku odbył się pod przetwórnią w Rykach protest, oszukanych dostawców. Domagali się oni swoich pieniędzy, a także tego, aby spółka została wykupiona przez KOWR i wcielona do Krajowej Grupy Spożywczej.Do sprawy odniósł się sam minister rolnictwa Henryk Kowalczyk, który w tej sprawie złożył zawiadomienie do prokuratury o podejrzenie popełnienie przestępstwa.

Po złożeniu zawiadomienia, prokurator generalny Zbigniew Ziobro objął nadzorem postępowanie restrukturyzacyjne odbywające się w KAMPOL-FRUIT.
Jak podano, spółka jest winna dostawcom co najmniej 74 miliony złotych.

Pierwsze wyniki śledztwa w sprawie KAPOL-FRUIT

Właściciel przetwórni Piotr F. w Rykach ma postawione przez lubelską prokuraturę aż 35 zarzutów. Śledczy po zawiadomieniu o możliwości popełnienia przestępstwa przeprowadzili odpowiednie czynności oraz zgromadzili materiał dowodowy, co pozwoliło na zatrzymanie 51-letniego Piotra F.
2 lutego 2023 roku został on doprowadzony do prokuratury, tam postawiono mu 35 zarzutów, dotyczących popełnienia przestępstwa na łączną kwotę około 3,5 miliona złotych za wprowadzenie dostawców w błąd w kwestii swojej sytuacji finansowej i możliwości wypłacenia wynagrodzeń. Na ten moment mężczyzna nie przyznaje się do winy. Wniosek o tymczasowe aresztowanie Piotra F. trafił do sądu i czeka na rozstrzygniecie.


Bernat Patrycja
Źródło: lublin112.pl,tubalecznej.pl
Fot: archiwum SN (tweeter Paweł @Agrestt_)


Picture of the author
Autor Artykułu:Patrycja Bernat
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)