StoryEditor

Rolnicy protestują na granicy z Ukrainą, ale ziarno nadal wjeżdża do Polski

Rolnicy z województw: lubelskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego protestują dziś i jutro m. in. w okolicach przejść granicznych z Ukrainą w Dorohusku i Medyce. Jest wielu gospodarzy, traktorów, transparentów i desperacja by zmusić rząd i resort rolnictwa do spełnienia postulatów. Ale odpowiedzi na postulaty nie m i pewnie szybko nie będzie, a na przygranicznych bocznicach kolejowych nadal trwa przeładunek ziarna z wagonów kolejowych na samochody ciężarowe. 
02.02.2023., 17:02h
Rolnicy ze stowarzyszenia "Oszukana Wieś" tuż po rozpoczęciu protestu o godz. 10:00 przedstawili swoje postulaty kierowane do Ministerstwa Rolnictwa I Rozwoju Wsi wypracowane przez grupy robocze poszczególnych protestów. Jest ich osiem.

Postulat 1: Wprowadzić kaucję na zboże lub limity kontyngentów bezcłowych


1. Wprowadzenie kaucji na wjeżdżające do Polski, korytarzem drogowym do portu lub granic krajów trzecich, zboże, a jak się nie da, to konwoje tranzytowe w/w ładunku. Jeśli spełnienie tego postulatu będzie niemożliwe to postulujemy o: wprowadzenie limitów kontyngentów bezcłowych dla poszczególnych państw w miarę potrzeb danego kraju. Zapobiegnie to rozregulowaniu rynków lokalnych przez import z Ukrainy ziarna: kukurydzy, pszenicy, rzepaku.

Postulat 2: Pilne wprowadzenie dopłat do eksportu ziarna pszenicy, kukurydzy, rzepaku

2. Pilne wprowadzenie dla wszystkich zainteresowanych eksporterów dopłat do eksportu ziarna pszenicy, kukurydzy, rzepaku, którymi obecnie zasypane są w Polsce magazyny skupowe, żeby nie dopuścić do sytuacji w przyszłe żniwa, że nie będzie miejsca w magazynach na nowe zboża zbierane z polskich pól. Taką sytuacje zgotowali nam rządzący wskutek zaniechania działań ochronnych dla polskiego rynku, bez znajomości eksportowych naszych portów, przystąpili do utworzenia korytarza solidarnościowego dla eksportu produktów rolnych z Ukrainy  za co otrzymali/otrzymają ogromne pieniądze z banków europejskich i Banku Światowego.

Postulat 3: Wprowadzenie 50% cła na zboże techniczne i rozliczenie winnych

3. Wprowadzenie 50% cła na zboże tzw. Techniczne lub sprowadzane w podobnym trybie, rozliczenie winnych i wyciągnięcie konsekwencji wobec organizatorów tego procederu.

Postulat 4: Informować kto jest importerem, końcowym odbiorcą docelowym i przetwórcą sprowadzanego zboża

4. Wymóg informowania na specjalnie utworzonej stronie Ministerstwa Rolnictwa, kto jest importerem, końcowym odbiorcą docelowym i przetwórcą sprowadzanego zboża.

Postulat 5: Uruchomić skup interwencyjny zbóż, kukurydzy i rzepaku dla rolników

5. Uruchomienie skupu interwencyjnego zbóż, kukurydzy i rzepaku dla rolników poprzez magazyny Elewarr oraz przez inne wybrane magazyny, po cenach przytoczonych w piśmie z dnia 02 stycznia 2023 r. Zamojskiego Towarzystwa Rolniczego, nr sprawy: DRE.pr.071.17.2022. Przypominamy, że cena pszenicy paszowej w ww. piśmie to 1476 zł/t netto a cena kukurydzy do 1331 zł/t netto.

Postulat 6: Zawiesić wdrażanie Zielonego Ładu ze wszystkimi jego konsekwencjami

6. Zawieszenie na najbliższy okres wdrażania tzw. Zielonego Ładu ze wszystkimi jego konsekwencjami, celem wyrównania szans i konkurencyjności polskiego rolnictwa w zderzeniu z rolnictwem z Ukrainy.

Postulat 7: Zaprzestać wprowadzania w błąd rolników i społeczeństwa odnośnie kontroli na granicy zboża z Ukrainy

7.Zaprzestanie wprowadzania w błąd rolników i społeczeństwa przez Ministerstwo Rolnictwa odnośnie kontroli na granicy napływającego zboża z Ukrainy. Obecnie kontrola na granicy polega tylko na sprawdzeniu dokumentacji. Inspekcja Weterynaryjna zagląda jedynie pod plandekę auta, a badanie fitosanitarne, o którym mówią rządzący dotyczy tylko ziarna siewnego.

Postulat 8: Wprowadzić pełną kontrolę jakościową i sanitarną na wszystkich przejściach granicznych 

8. Wprowadzenie pełnej kontroli jakościowej i sanitarnej na wszystkich przejściach granicznych sprowadzonego z Ukrainy ziarna, według wymogów jakim podlegają rolnicy w UE.

Co na to MRiRW i minister Kowalczyk?


Szef resortu rolnictwa nie komentował dziś rolniczych protestów i nie odniósł się do rolniczych postulatów. Za to wczoraj spotkał się z przedstawicielami samorządów rolniczych, których informował o swojej ocenie aktualnej sytuacji na rynku zbóż. Według dostępnych danych z Ukrainy do Polski wpłynęło w ub. r. ponad 2 mln ton zbóż.

– Pod koniec października wpłynęło zboże techniczne, ale od listopada nie ma już takiego zboża, a dziś całe zboże, które wpływa do Polski z Ukrainy jest kontrolowane – stwierdził  wicepremier Henryk Kowalczyk i dodał, że złożonych zostało już 5 doniesień do prokuratury dotyczących prób wwozu do Polski zboża niespełniającego norm, a ostatnio zostało przekazane jeszcze jedno.

Szef resortu rolnictwa podkreślił, że sytuację na rynku zbóż kształtuje nie tylko eksport zbóż z Ukrainy, ale także ceny oferowane na giełdzie MATIF.


Dzień wcześniej na antenie Radia Wnet mówił, że spadek ceny polskiego zboża jest zależny bardziej od giełdy niż od importu z Ukrainy, a ten może oddziaływać tylko lokalnie.

W piątek do protestów dołączą kolejni rolnicy


W związku z bardzo trudną sytuacją w rolnictwie, wynikającą głównie z niekontrolowanego importu zbóż i rzepaku, stanowiącą również zagrożenie bezpieczeństwa żywnościowego społeczeństwa oraz fitosanitarnego naszego kraju, Komitet Protestacyjny Rolników Województwa Zachodniopomorskiego NSZZ RI „Solidarność”, także przeprowadzi na terenie woj. zachodniopomorskiego akcję protestacyjną. Rozpocznie się ona w piątek 3. lutego i jest zapowiedziana na 30 dni.

Jak zaznaczają rolnicy w specjalnym komunikacie, niekontrolowany import z Ukrainy grozi ich gospodarstwom bankructwem, brak jakościowej kontroli tych towarów grozi społeczeństwu utratą zdrowia i skażeniu środowiska niebezpiecznymi patogenami.
Rolnicy z zachodniopomorskiej "Solidarności" RI domagają się:

1. Wstrzymania i usunięcia negatywnych skutków niekontrolowanego import zbóż i rzepaku z Ukrainy.
2. Ochrony gospodarstw rodzinnych przed nieuczciwą konkurencją ze strony zagranicznych korporacji.
3. Utrzymania opłacalności produkcji rolnej.
4. Uruchomienia terminalu zbożowego w Świnoujściu, który umożliwi eksport zbóż i rzepaku poza granice Polski.

Protest rozpocznie się o godz. 11:00 w 10 powiatach woj. zachodniopomorskiego.

Organizatorzy przepraszają kierowców i mieszkańców za utrudnienia w ruchu, które się pojawią w związku z protestem.

W Dorohusku noc była spokojna

Jak informują nas organizatorzy protestu na przejściu granicznym w Dorohusku noc z 2 na 3 lutego br. minęła spokojnie i w pokojowej atmosferze. Protestujący rolnicy przepuszczali przez przejście graniczne cysterny z paliwem, pomoc humanitarną oraz wojskowa. 

Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. luty 2024 13:08