StoryEditor

Protest rolników i blokada granicy z Ukrainą: Weto Ludowe - Chłopski Bunt [RELACJA]

Nadmierny import płodów rolnych z Ukrainy, zalanie polskiego rynku ziarnem i coraz niższe ceny skupu - to główne przyczyny rolniczych protestów Weto Ludowe, Chłopski Bunt, które na Podkarpaciu i na Lubelszczyźnie rozpoczyna dziś stowarzyszenie "Oszukana Wieś". Rolnicy chcą przeprowadzić dwudniową blokadę przejść granicznych z Ukrainą by zwrócić uwagę na ogromny problem, który mają nie tylko gospodarze z przygranicznych województwa, ale też w całej Polsce.

Echa kryzysu na polskim rynku zbóż nie cichną, ceny są bardzo niskie, a sprzedaż trudna. Podczas ostatniego posiedzenia Rady Ministrów dyskutowano o sytuacji na zbożowym rynku. Polska złoży propozycje, którym przyjrzy się Komisja Europejska. Jednak czy pomoc będzie satysfakcjonująca dla rolników? Tego jeszcze nie wiemy.

 

Protest - krzyk rozpaczy

We wschodniej Polsce problemy ze sprzedażą zbóż i kukurydzy nasilają się, na co nie zamierzają zgadzać się tamtejsi rolnicy. Stowarzyszenie „Oszukana Wieś”, które tworzą rolnicy z Lubelszczyzny wraz z Zamojskim Towarzystwem Rolniczym organizują protest 2 lutego br. (czwartek). Lokalizacja protestów jest już ustalona, blokady odbędą się bowiem blisko przejść granicznych m.in. w Medyce, Lubyczy Królewskiej, Okopach (dojazd do Dorohuska) i w m. Korczowa. Jednak to nie koniec, bo rolnicy zamierzają również zablokować terminal Złote Ziarno w Kijach. Możliwe, że protesty odbędą się także w innych miejscach w Polsce.  

Przebieg protestu: Weto Ludowe, Chłopski Bunt


Jak informują organizatorzy na swoim profilu na Facebook‘u, dojazd do granicy i miejsc protestów będzie się odbywał w następujący sposób:

8:30 - wyjazd z placu buraczanego w Sielcu przy młynie

9:00 - wyjazd z parkingu przy "Zajazd Trzy Dęby" w Janowie

9:30 - wyjazd z placu targowiska w Rudce

Rolnicy, którzy zbierają się traktorami w tych miejscach jadą dalej wg następującego porządku:

- kolumny z Janowa i Rudki łączą się na Rondzie Dmowskiego i jadą ul. Rejowiecką DK 12 w kierunku granicy.
- na rondzie przed wiaduktem dołącza do nich kolumna z Sielca,
- na wysokości miejscowości Brzeźno dołączają do nich kolumny z Kamienia oraz Żmudzi,
- kolumna z Hrubieszowa dojeżdża do granicy od strony Dubienki,

O godz. 10.00. rolnicy  rozpoczną 24-godzinną blokadę granic z Ukrainą w woj. lubelskim w miejscowościach Okopy (Dorohusk) i Lubycza Królewska, w woj. podkarpackim w Korczowej i Medyce oraz w woj. świętokrzyskim przy jednym z terminali zbożowych. W ramach protestu zablokowany zostanie ruch samochodów ciężarowych.Przebieg protestów będziemy relacjonować na bieżąco.
Przebieg protestu w Dorohusku

Fot. Krzysztof Janisławski

Rolnicy dotarli do Dorohuska kolumną ciągników i zgromadzili się na placu przy DK 12.
Przebieg protestu. Co się dzieje na granicy polsko-ukraińskiej w Medyce?

Fot. Łukasz Siara

Godz.: 9:45

Rolnicy zaczęli się zbierać przy drodze krajowej nr 28 w Medyce/ Na miejscu jest też sporo funkcjonariuszy policji.

Godz:10:00

Rozpoczął się protest. Rolnicy odczytali swoje postulaty i rozpoczęli blokadę drogi prowadzącej od przejścia granicznego w głąb kraju.

Godz. 10:10 
Postulaty rolników do Ministerstwa rolnictwa i Rozwoju Wsi w
ypracowane przez grupy robocze poszczególnych protestów.

1. Wprowadzenie kaucji na wjeżdżające do Polski, korytarzem drogowym do portu lub granic krajów trzecich, zboże, a jak się nie da, to konwoje tranzytowe w/w ładunku. Jeśli spełnienie tego postulatu będzie niemożliwe to postulujemy o: wprowadzenie limitów kontyngentów bezcłowych dla poszczególnych państw w miarę potrzeb danego kraju. Zapobiegnie to rozregulowaniu rynków lokalnych przez import z Ukrainy ziarna: kukurydzy, pszenicy, rzepaku.

2. Pilne wprowadzenie dla wszystkich zainteresowanych eksporterów dopłat do eksportu ziarna pszenicy, kukurydzy, rzepaku, którymi obecnie zasypane są w Polsce magazyny skupowe, żeby nie dopuścić do sytuacji w przyszłe żniwa, że nie będzie miejsca w magazynach na nowe zboża zbierane z polskich pól. Taką sytuacje zgotowali nam rządzący wskutek zaniechania działań ochronnych dla polskiego rynku, bez znajomości eksportowych naszych portów, przystąpili do utworzenia korytarza solidarnościowego dla eksportu produktów rolnych z Ukrainy  za co otrzymali/otrzymają ogromne pieniądze z banków europejskich i Banku Światowego.
3. Wprowadzenie 50% cła na zboże tzw. Techniczne lub sprowadzane w podobnym trybie, rozliczenie winnych i wyciągnięcie konsekwencji wobec organizatorów tego procederu.

4. Wymóg informowania na specjalnie utworzonej stronie Ministerstwa Rolnictwa, kto jest importerem, końcowym odbiorcą docelowym i przetwórcą sprowadzanego zboża.

5. Uruchomienie skupu interwencyjnego zbóż, kukurydzy i rzepaku dla rolników poprzez magazyny Elewarr oraz przez inne wybrane magazyny, po cenach przytoczonych w piśmie z dnia 02 stycznia 2023 r. Zamojskiego Towarzystwa Rolniczego, nr sprawy: DRE.pr.071.17.2022. Przypominamy, że cena pszenicy paszowej w ww. piśmie to 1476 zł/t netto a cena kukurydzy do 1331 zł/t netto.

6. Zawieszenie na najbliższy okres wdrażania tzw. Zielonego Ładu ze wszystkimi jego konsekwencjami, celem wyrównania szans i konkurencyjności polskiego rolnictwa w zderzeniu z rolnictwem z Ukrainy.

7.Zaprzestanie wprowadzania w błąd rolników i społeczeństwa przez Ministerstwo Rolnictwa odnośnie kontroli na granicy napływającego zboża z Ukrainy. Obecnie kontrola na granicy polega tylko na sprawdzeniu dokumentacji. Inspekcja Weterynaryjna zagląda jedynie pod plandekę auta, a badanie fitosanitarne, o którym mówią rządzący dotyczy tylko ziarna siewnego.

8. Wprowadzenie pełnej kontroli jakościowej i sanitarnej na wszystkich przejściach granicznych - sprowadzonego z Ukrainy ziarna, według wymogów jakim podlegają rolnicy w UE.

Godz. 10:30 
Protest trwa, na pobliskich bocznicach kolejowych stoją wagony z towarami czekającymi na dalszy transport i rozładunek.


Godz. 11:00 
Protest trwa. Rolnicze postulaty także na banerach i transparentach.Godz. 12:00

W czasie gdy rolnicy blokują drogę, na pobliskich bocznicach kolejowych trwa przeładunek ukraińskiego ziarna z wagonów kolejowych na samochody ciężarowe.W Dorohusku noc była spokojna

Jak informują nas organizatorzy protestu na przejściu granicznym w Dorohusku noc z 2 na 3 lutego br. minęła spokojnie i w pokojowej atmosferze. Protestujący rolnicy przepuszczali przez przejście graniczne cysterny z paliwem, pomoc humanitarną oraz wojskowa. 
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. kwiecień 2024 15:01