StoryEditor

Wybory 2019: Co politycy obiecują rolnikom? Lista nr 5 – Koalicja Obywatelska

Już w najbliższą niedzielę 13 października w Polsce odbędą się wybory parlamentarne. W całym kraju w kilkudziesięciu okręgach wyborczych będziemy wybierać 460 posłów i 100 senatorów na czteroletnią kadencję. Postanowiliśmy przyjrzeć się programom rolnym poszczególnych komitetów wyborczych. Zrobimy to w kolejności wg wylosowanych numerów na listach wyborczych.
10.10.2019., 12:10h

Na liście nr 5 w całym kraju znajdą się kandydaci z Koalicji Obywatelskiej. Jaki program dla rolnictwa i obszarów wiejskich ma ten komitet wyborczy? Poniżej publikujemy go w całości.


Program wyborczy dla rolników

Priorytetowym wyzwaniem jeśli chodzi o rolnictwo, jest zagwarantowanie polskim rolnikom środków unijnych na przynajmniej takim samym poziomie, jaki wynegocjował rząd PO-PSL. Na polską wieś powinno trafić 32 miliardy euro. Dlatego tak ważne jest, by polskich rolników w Brukseli reprezentował rząd, który udowodnił już, że potrafi skutecznie negocjować.

Koalicja Obywatelska wynegocjuje gruntowną reformę Wspólnej Polityki Rolnej i zabezpieczenie interesów polskich rolników. Wśród najbardziej istotnych założeń naszego programu jest zapewnienie większego wsparcia dla małych i średnich gospodarstw wiejskich (wyższe dopłaty bezpośrednie do hektara). Kluczowe jest zapewnienie rozwoju nie tylko dużych farm przemysłowych, ale również mniejszych gospodarstw rodzinnych, rolnictwa ekologicznego i innowacyjnego. Co najmniej 2 miliardy złotych zostanie przeznaczone na Program Wsparcia Młodych Rolników w formie bezpośrednich płatności.

Rolnicy muszą mieć także prawo do swobodnego powiększania gospodarstw rolnych. Drakońskie przepisy dotyczące sprzedaży gruntów rolnych wprowadzone w 2016 r. przez obecny rząd przyniosły polskim rolnikom i gospodarce same szkody i ograniczyły prawo dysponowania własną ziemią.

Prawo rolników do ziemi rolnej, swobodny obrót i swobodne powiększanie gospodarstw rolnych uważamy w Koalicji Obywatelskiej za niepodważalne. Nielogiczne, nieracjonalne i korupcjogenne zapisy ograniczające obrót gruntami rolnymi zostaną wycofane.  Zlikwidujemy także władztwo urzędnicze Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Stan gruntów pozostających w Zasobie Własności Rolnej Skarbu Państwa na koniec 2018 r. wynosił ogółem 1 368 936 ha. Utworzymy rezerwę strategiczną gruntów należących do Skarbu Państwa z przeznaczeniem pod inwestycje infrastrukturalne i wsparcie procesów powiększania małych gospodarstw rolnych.

Rolnictwo coraz częściej boryka się ze skutkami susz i podtopień.

Dlatego stworzymy Fundusz Klęskowy dla Wsi i Rolnictwa, który skupi rozproszone obecnie środki pomocowe z przeznaczeniem na klęski żywiołowe, ale również na zwalczanie chorób zakaźnych wśród zwierząt hodowlanych, w tym ASF. Fundusz ten zastąpi rezerwy celowe. Wnioski przyjmowane będą przez instytucje samorządowe, by pomoc mogła zostać wypłacona jak najszybciej.

Zwiększymy również retencję wody ok. 5% do co najmniej 15%. Rząd Koalicji Obywatelskiej stworzy kompleksowy program walki ze skutkami suszy.

Fot. Koalicja Obywatelska/Twitter

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
14. czerwiec 2024 17:52