Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Uprawa>Buraki cukrowe>

Błyszczka jarzynówka atakuje buraka cukrowego

Obrazek

Na liściach buraków pojawiły się żerujące gąsienice, zazwyczaj zielone, aczkolwiek mogą też być barwy jasno żółtawej. To właśnie błyszczka jarzynówka, która trawi plantacje buraków.  Jak radzić sobie ze szkodnikiem?

1 sierpnia 2022, 10:16
Występujące aktualnie wysokie temperatury sprzyjają rozwojowi błyszczki jarzynówki (Autographa gamma L) motyla, którego gąsienice niszczą plantacje buraków. Larwy błyszczki są zielone do barwy jasnożółtej, posiadają trzy pary odnóży oraz charakterystyczny delikatny jasnożółty pasek po bokach wzdłuż ciała. Żerują w uprawach od brzegów pól i tu należy też prowadzić obserwacje pod kątem obecności szkodnika. W dzień ciężko je znaleźć ze względu na kolor oraz fakt, że w tym czasie przebywają w zakamarkach roślin. Dobrym sposobem sprawdzenia czy szkodnik jest obecny jest energiczne potrząsanie rośliny.

Objawy uszkodzeń

Larwy żywią się liśćmi, powodując typowe szkody wywoływane przez gąsienice. Żerowanie powoduje uszkodzenia naskórka liścia i ogonków liściowych, szkieletowe liście, gromadzenie się nalotu i niszczenie punktów wzrostu co skutkuje redukcją plonu cukru.

Próg szkodliwości: 5–8 gąsienic/m2 lub 25% uszkodzonych roślin.

Jak zwalczać?

Do walki z błyszczką nie jest zarejestrowany obecnie żaden insektycyd. Wszystkie zarejestrowane w buraku cukrowym preparaty owadobójcze bazują na pyretroidach, które przy zwalczaniu np. mszyc przy okazji mogą zniszczyć gąsienice błyszczki jarzynówki. Pamiętać jednak należy, że działają one najskuteczniej do 20°C. Powyżej tej temperatury skuteczność mocno spada, a ochrona znacząco się skraca. 
ZAPRASZAMY DO DYSKUSJI 
Dajcie znać, jak sytuacja w tym roku na waszych plantacjach buraka cukrowego.
Oprac. JK
Fot. Pixabay


Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)