StoryEditor

Ta rodzina z Bieszczadów hoduje bydło simental od pokoleń! [Rolnictwo Podkarpacia]

Pochodzące ze Szwajcarii bydło rasy simentalskiej świetnie zaaklimatyzowało się w polskich Bieszczadach, które rodzina Jana Wrony hoduje od pokoleń. Jak rozwinęło się to gospodarstwo?
09.06.2024., 08:00h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Hodowla simentali od pokoleń
  • Rasa simental: trudno szukać wad
  • 7500 litrów mleka na krowę
  • W zgodzie z naturą
  • Koszę tylko tyle, ile muszę
  • Ostatni na pokładzie

Hodowla simentali od pokoleń

– W naszej rodzinie od pokoleń hodujemy bydło mleczne, zawsze rasy simental – mówi Jan Wrona ze wsi Brzegi Dolne w samym sercu Bieszczadów, który gospodaruje na 25 ha łąk. Jego stado jest niewielkie, bo liczy 20 krów, ale jak przyznaje rolnik, w tym fachu nie liczy się wielkość, a przede wszystkim jakość.

– Już od lat siedemdziesiątych, wówczas jeszcze mój tato, prowadzimy kontrolę użytkową stada. Ze względu na czystorasowość nasza baza genetyczna jest zupełnie inna niż w gospodarstwach, gdzie nazbiera się przypadkowych krów – zwraca uwagę hodowca spod Ustrzyk Dolnych. Poziom hodowli jest naprawdę wysoki. Oprócz dwukrotnie zdobytej nagrody superczempiona na lokalnej wystawie w Rudawce Rymanowskiej, gospodarstwo może pochwalić się trzecim miejscem w Polsce w rasie simentalskiej. Ale to nie koniec powodów do dumy.

image
Simentale w Bieszczadach
FOTO: Mulak

Wizytówka gospodarstwa

Jan Wrona

...
Pozostało 83% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Dominika Mulak
Autor Artykułu:Dominika Mulak Dziennikarka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. czerwiec 2024 21:04