StoryEditor

Nad rynek rzepaku znów nadciągnął pandemii cień

Rynki oleistych ostro reagują na obawy o ograniczone zużycie spowodowane pandemią i spadki cen na rynku ropy naftowej. Dodatkowo na obniżki cen wpływa poprawiający się tegoroczny bilans.
29.10.2020., 14:10h

Ceny ropy naftowej, pod wpływem wzrastających zapasów i obaw o mniejsze zapotrzebowanie transportowe, spowodowane kolejną fazą pandemii na świecie, znów spadają. Oliwy do ognia, płonącego z naftowych szybów, dolała także wypowiedź kandydata na prezydenta USA Joe Bidena dotycząca, ograniczenia wsparcia dla przemysłu naftowego, po jego wyborze na prezydenta i skłonienie się ku bardziej ekologicznym źródłom energii. Co skrzętnie wykorzystał obecnie urzędujący prezydent Donald Trump, podkreślając, by stany Teksas i Oklahoma (żyjące z wydobycia ropy) dobrze zapamiętały tę wypowiedź, przy oddawaniu swoich głosów w nadchodzących wyborach prezydenckich.

Ropa naftowa potaniała do 3-miesięcznego minimum. Ropa WTI jest wyceniana na amerykańskiej giełdzie po 35,78 dolary/baryłkę, w Europie ropa Brent kosztuje 37,81 dolarów/baryłka.

Na obniżki cen rzepaku, na równi ze spadkami cen ropy wpływa także poprawiający się, z tytułu większych zbiorów i mniejszego zużycia, rzepakowy bilans.

Komisja Europejska szacuje bowiem, że konsumpcja rzepaku w UE-27 ma być najniższa od 5 lat i wyniesie 20,1 mln t, tj. o 2 miliony tom mniej niż rok temu. M...

Pozostało 74% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
04. grudzień 2023 16:23