StoryEditor

Ceny rzepaku ratuje kurs złotego

Taniejąca, po okresie silnych wzrostów soja i uspokojony rynek ropy naftowej powodują, że na rzepaku trudno o korzystniejsze relacje cenowe.
15.10.2020., 13:10h

Na rynku sojowym, który w oczekiwaniu na raport USDA był w mocnym trendzie rosnącym, teraz zapanowała stabilizacja. Uspokoiło się także na rynku ropy, bo huragan Delta okazał się nie tak groźny, a wydobycie ma wzrosnąć, gdyż Libia otwiera kolejne wielkie pole naftowe.

Rzepak w tym tygodniu zaczął na Matifie tanieć. W efekcie zapoczątkowanych we środę i kontynuowanych w czwartek jeszcze większych spadków notowanie na listopad wynosiło w czwartek 389 euro/t, zaś kontrakty na luty były wyceniane po 392 euro/t. 

Przed dużymi spadkami cen na realnym rynku ratuje nas słabnąca złotówka.
Krajowa waluta osłabiła się w ślad za informacją o wprowadzeniu kolejnych obostrzeń związanych z pandemią. Uczestnicy rynków walutowych obawiają się bowiem, że ograniczenia w gastronomii, oświacie i kulturze bedą tylko wstępem do zamknięcia także innych działów polskiej gospodarki. Kurs złotego wynosi już 4,55 zł/euro.

Firmy handlowe nieco urealniły swoje ceny i najczęściej deklarują, że rzepak kupią po 1650–1700 zł/t.

Zakłady tłuszczowe podniosły nieznacznie swoje ceny skupu. Najwięksi, powoli kończą zakupy na ten rok kalendarzowy. Inni zw...

Pozostało 56% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
17. lipiec 2024 12:50