StoryEditor

Rzepak drożeje w oczekiwaniu na huragan i raport USDA

Rzepak na Matifie w tym tygodniu podrożał. Stało się tak pod wpływem informacji o suszy, w niekorzystnym okresie siewów soi w Brazylii i spotęgowanych zakupach soi z USA przez Chiny.
08.10.2020., 14:10h

Do wzrostów cen zdaniem analityków przyczyniają się także powroty lepszej koniunktury na rynku paliwowym, bo ropa WTI, wraz z powrotem ze szpitala prezydenta USA Donalda Trumpa, zaczęła wracać do poziomów powyżej 40 dolarów/baryłkę.

Ale to nie na optymizm amerykanów ropa tak reaguje, a na zagrożenie wynikające z nadchodzącego nad Zatokę Meksykańską huraganu Delta, który może zniszczyć wieże wiertnicze i spowodować poważne ograniczenia w wydobyciu amerykańskiej ropy na dłużej. 

Rynki oleistych czekają też na zbliżający się raport USDA, w którym handlowcy oczekują większych cięć w zbiorach soi i kolejnego zmniejszenia światowych zapasów. Od początku tygodnia ceny soi na amerykańskiej giełdzie wzrosły o 3%, do najwyższego poziomu od 2,5 roku – 376 USD/t.

Rzepak, mimo że na fizycznym na rynku jest dość spokojnie, to na Matifie w dalszym ciągu drożeje. W środku tygodnia rzepak kosztował już 392,5 euro/t. Po niewielkich korektach notowanie na listopad wynosiło na czwartkowym zamknięciu 390,50 euro/t, a na luty rzepak kosztuje 392 euro/t.
Kurs złotego zaczął się umacniać i w czwartek zmierzał w kierunku 4,47 zł/euro. Jed...

Pozostało 67% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
07. grudzień 2023 11:27