StoryEditor

Rynek rzepaku: cisza przed burzą?

W rzepaku na runku europejskim panuje kompletna cisza, w Polsce są dokonywane niewielkie transakcje, które przetwórcy natychmiast zabezpieczają. Wszyscy wietrzą jakieś przesilenie. Czy będzie to zwyczajna dla okresu połowy maja spora obniżka notowań, czy może odradzający się wolno rynek ropy spowoduje wzrost ceny surowców oleistych?
14.05.2020., 15:05h

Ropa cierpliwie odrabia straty, w czwartek rośnie o ponad 2%. Ropa BRENT jest już kwotowana po 32 USD/baryłkę, a ropa WTI po 28 USD/baryłka. Tym samym ceny ropy wzrosły od końca kwietnia ponad dwukrotnie. Na razie nie przynosi to jednak wpływu na rzepak, gdyż notowania oleju palmowego i soi są wciąż na niskich poziomach.

 

Rzepak od początku tygodnia najpierw potaniał o 6 euro, ale wczoraj odzyskał 3,5 euro/t i na nowe zbiory jest wyceniany na sierpień 370 euro/t. Ciagle słaba jest złotówka, aktualny kurs w stosunku do euro waha się pomiędzy  4,55–4,56. 


Firmy handlowe jednak oferują ceny podobne jak przed tygodniem. Najczęściej propozycje zakupu są na poziomach 1600–1650 zł/t. 
 

Przetwórcy jedni utrzymali ceny, a inni nawet je podnieśli i dalej kupują tylko niewielkie partie. Do większej liczby transakcji dochodziło we środę, kiedy to udawało się negocjować ceny ok. 1700 zł/t. Na tak płytkim rynku jest nawet przypuszczenie, że to właśnie nieco większe zakupy spowodowały, że na stabilnym cały dzień Matifie, środowe popołudniowe załamanie nastąpiło, gdy przetwórcy wrócili zabezpieczyć swoje zakupy sprzedając te wolumeny na giełdzie...

Pozostało 48% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. lipiec 2024 23:28