StoryEditor

Rynek rzepaku: Taka sama cena za stare i nowe zbiory

Ceny rzepaku ze starych zbiorów tak mocno pospadały, że zrównują się z cenami rzepaku z nadchodzących żniw. Oleju jednak na rynku hurtowym brakuje, a niedobory mogą potęgować wzmożone zakupy dokonywane przez konsumentów pod presją obaw o pandemię koronawiruisa.
05.03.2020., 14:03h

Firmy, których produkcja nastawiona jest w przeważającej mierze na olej na cele spożywcze, mocniej zachęcają do sprzedaży surowca, bowiem chcą jeszcze trochę wycisnąć z poszukującego oleju rynku. Olej palmowy na powrót drożeje, wzrosty cen są wyraźne nawet o 5%, więc handlowcy uważają, że i olej rzepakowy pójdzie do góry.

Natomiast firmy nastawione na biopaliwa, widząc efekt zmniejszenia zapotrzebowania na ropę i jej niższe ceny, kupują bardzo spokojnie. Bo popyt na biopaliwa także się obniża, a ceny oleju na cele techniczne przestały być tak atrakcyjne jak jeszcze miesiąc temu.


Na Matifie w czwartek (05.03.2020 r.), na majowym kontrakcie cena wyniosła prawie o 10 euro mniej niż w poprzednim tygodniu 382,50 euro/t. 
Dziś giełda otwiera się znowu o 2 euro niżej, więc w kraju w trakcie dnia ceny mogą być o 

Złotówka w stosunku do euro, podobnie jak w poprzednim tygodniu, jest na poziomie 4,30 zł i dlatego ceny są wciąż obniżane.


W firmach handlowych ceny zmieniły się o 20–30 zł/t. Na cennikach pojawiły się najczęściej zakresy 1560–1600 zł/t

Przetwórcy także poobniżali swoje ceny, ale niektórzy z nich zaczęli bardziej akt...

Pozostało 57% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
30. listopad 2023 15:45