StoryEditor

Rzepak jeszcze w polu, a już problemy z terminami dostawy

Pomimo, że żniwa rzepakowe są jeszcze przed startem to niektórzy przetwórcy już na bieżące dostawy nie kupują. Wyraźnie na słabszym rynku zostawiają pole do działania dla firm handlowych, które mają magazyny i niektóre z nich otworzyły sobie z wyprzedzeniem kontrakty sprzedażowe.
16.07.2020., 15:07h

Ciekawe, czy to nie odbije się czkawką przetwórcom, kiedy okaże się, że podaż tzw. drugiej ręki po żniwach będzie ograniczona w oczekiwaniu na większe wzrosty cenowe. Na giełdach rzepak drożał w oczekiwaniu na odwlekające się żniwa, ale wczoraj tendencja zaczęła się odwracać. Sierpniowe notowania rzepaku na giełdzie Matif kształtują się na poziomie 382,50 euro/t, a na listopad rzepak notowany jest o niecałe euro niżej i to właśnie na podstawie cen listopada przetwórcy budują swoje ceny. Do południa w piątek (17.07.20 r.) rzepak zaczyna na powrót drożeć o 3 euro/t.

Na szczęście osłabia się także złotówka do euro, której aktualny kurs oscyluje pomiędzy 4,48 zł/euro.

Wszystko to powoduje, że na krajowym rynku rzepak na początku żniw drożeje.

Firmy handlowe, które wcześniej zakontraktowały dostawy na żniwa i ich nie pokryły umowami zakupu, mogą mieć problemy z realizacją. Handlowcy proponują obecnie najczęściej ceny 1600 –1670 zł/t.

Przetwórcy w swoich zeszytach rzepaku mają pokupionego sporo. 
Mówi się głośno na rynku, że ilość podpisanych umów jest znacznie większa niż w poprzednim sezonie i wynosi ok 30–35% całości...

Pozostało 66% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. lipiec 2024 12:27