StoryEditor

Rynek zbóż: do skupu trafiają tylko nadwyżki?

Tegoroczne żniwa co rusz są przerywane opadami deszczu. W niektórych regionach kraju pogoda pozwoliła na spore zaawansowanie zbiorów. 
06.08.2020., 13:08h

Tak jest w północnej części Dolnego Śląska i na południu Wielkopolski. Na północy zbiory dopiero się rozkręcają. W centrum kraju żniwa są co chwile przerywane, a firmy skupowe informują, że spodziewają się dużego ruchu w ten weekend i na początku następnego tygodnia.

– Takie żniwa na zasadzie łap dzień, są w tym roku – żartuje w naszej rozmowie przedstawicielka skupu.

Jednak bardziej wprawni handlowcy, już dziś dostrzegają, że co prawda jest równomierna podaż, ale o szczycie jak zazwyczaj raczej nie ma mowy.

– Gospodarstwa sprzedały rzepak, a ze zbóż przywożą tylko te nadwyżki, które nie mieszczą się w magazynie – mówi jeden z szefów skupu firmy handlowej.


Na Matifie ceny pszenicy w tym tygodniu są dość stabilne, obecnie w notowaniach na wrzesień kosztuje ona 179,25 euro/t a na grudzień 179,50 euro/t.

Dlatego ruch cenowy na zbożach jest obecnie minimalny, z tych niskich cen nie za bardzo jest co obniżać, bo kompletnie zablokowałoby to dostawy. A w portach jak dotąd było z eksportem cicho. Dopiero teraz po 10 sierpnia mają być załadunki pierwszego statku. I na taką datę kontraktują dostawy eksporterzy. Pierwsza jaskółka wiosn...

Pozostało 72% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
01. grudzień 2023 03:37