StoryEditor

Rynek zbóż: jeden banknot za tonę pszenicy?

Znaczny wzrost cen pszenicy rodzi wiele pytań, a codzienne podwyżki blokują handel. Może teraz przy odwróconym trendzie na giełdach i nieznacznych korektach cen rynek się ożywi.
21.01.2021., 11:01h

Czy już sprzedawać? W jakiej cenie kupować? Kiedy to się skończy? A może pod wpływem ogólnoświatowej inflacji wysokie ceny zbóż pozostaną na dłużej w naszej rynkowej rzeczywistości? Tak wiele pytań, na które trudno jest znaleźć odpowiedzi, spowodowało przez tydzień kompletną blokadę rynku.

Może wreszcie rynek się ożywi, bo ciągłe wzrosty cen całkiem zastopowały decyzje o sprzedaży. W pszenicy na światowych rynkach zapanował szał cenowy, ceny na Matifie rosły nieprzerwanie od 8 stycznia przez 7 dni giełdowych. W poniedziałek (18.01.2021 r.) ceny pszenicy przekroczyły 235 euro/t.

Co dzień wszyscy uczestnicy rynku zbożowego zastanawiali się, kiedy to się skończy, bo naprawdę nie było wiadomo co robić. Handlowcy obawiali się nietrafionych kontraktów, z którymi później będzie problem w realizacji, a rolnicy zwyczajnie nie chcieli sprzedawać jednego dnia taniej, niż mogliby spieniężyć pszenicę dosłownie w kolejnym już dniu.


Za wzrostami na giełdach ostro w górę poszły ceny  pszenicy w portach do 1060 zł/t i to stało się chyba sygnałem, żeby tę falę podwyżek przyhamować. We wtorek giełdy się zatrzymały, a środa przyniosła już ...

Pozostało 78% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
03. grudzień 2023 19:12