StoryEditor

Obniżki VAT i zawieszenie ceł przywozowych

Takie działania zmierzające do złagodzenia wpływu drożejących zbóż na międzynarodowych rynkach, na krajowe ceny żywności podejmują różne kraje.
21.12.2020., 13:12h

Informowaliśmy już o tym, że kontyngenty na eksport pszenicy, żyta, jęczmienia i kukurydzy w wysokości 17,5 mln ton ustaliła Rosja. W granicach kontyngentu cła na żyto, jęczmień i kukurydzę będą zerowe, natomiast na eksport pszenicy – wyniosą 25 euro za tonę.
Przyglądnijmy się jakie działania ograniczające wzrost cen żywności podejmują inne kraje.

Egipt zwalnia kluczowe towary rolne z VATJuż w listopadzie 2020 roku egipski rząd zatwierdził ustawę zwalniającą importerów z płacenia podatku VAT od kosztów transportu kluczowych towarów.Nowe prawo obejmuje między innymi 18 podstawowych artykułów spożywczych, takich jak pszenica, kukurydza, soja i cukier. Zwolnienia od opłat VAT począwszy od 18 listopada 2020 r. mają także zastosowanie w stosunku do usług przewozowych w transporcie morskim dla importowanych zbóż. Dlatego egipska agencja GASC, ogłaszając kolejne przetargi na dostawy zbóż, preferuje oferty z wyodrębnionymi kosztami frachtu morskiego.

Ukraina obniża Vat na surowce rolnicze
Także Ukraina widząc silne wzrosty cen krajowych, podjęła działania, by w czasach rosnących kosztów surowcowych ograniczyć uciążliwość rodzimym przet...

Pozostało 57% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. czerwiec 2024 18:53