StoryEditor

Chińskie traktory dla Europy

Spośród 2900 wystawców na Agritechnice zaprezentuje się 100 firm z Chin, a wśród nich Foton-Lovol chcący w znaczący sposób zaistnieć na europejskim rynku ciągników. Czy to się uda?
07.11.2015., 21:11h

Foton-Lovol to chiński potentat w produkcji ciągników i maszyn rolniczych. Firma, która w 20% należy do tamtejszego Skarbu Państwa założona została w 1988 roku i jest niekwestionowanym liderem na rynku sprzętu rolniczego. Z linii montażowych przedsiębiorstwa zatrudniającego 16 tys. pracowników, każdego roku zjeżdża około 100 tysięcy traktorów. To wynik trudny do osiągnięcia dla wielu europejskich producentów.  Dla porównania w Polsce rocznie sprzedaje się ok 14 tys. nowych ciągników. Tak duża skala sprawia, że w ciągu roku Foton-Lovol generuje obroty rzędu 3,1 mld euro.

Jednym z profili działalności jest produkcja koparek, małych pojazdów, silników, osi i przekładni dla rolnictwa. Lovol obsługuje 35% lokalnego rynku traktorów, z czego 80% stanowią wersje o mocy do 100 KM. Jednak plany szefostwa firmy zakładają podwojenie sprzedaży ciągników o mocy powyżej 100 KM do 2017 roku. Jednym z odbiorców tych traktorów mają być rolnicy w Europie.

Podczas targów Agritechnica firma ma oficjalnie ogłosić przejęcie włoskiej firmy traktorowej Goldoni. To właśnie fabryka w Modenie, ma stać się przyczółkiem do ekspansji ciągników Arbos na europejski rynek. Początkowo produkowana tam będzie seria Arbos 5000, którą tworzą cztery modele o mocy od 102 do 136 KM. W nadchodzących latach wprowadzone mają zostać kolejne większe serie o mocy 140-200 KM oraz 200-260 KM. Przejęcie marki Goldoni nie jest jednak pierwszym działaniem azjatyckiego producenta na Starym Kontynencie. 

W listopadzie 2011 roku we Włoszech powstał europejski oddział firmy Foton-Lovol, by trzy lata później nabyć firmę MaterMacc – producenta siewników. Plany rozwojowe na najbliższe lata są ambitne i dotyczyć także będą unowocześniania oferowanych traktorów, by sprostać wymaganiom europejskich rolników. Korzystając z lokalizacji w kraju pizzy firma chce zaistnieć także na Bałkanach i w Afryce. Celem jest podwojenie sprzedaży wszystkich traktorów w ciągu najbliższych dziesięciu lat. 

Jak się okazuje ciągniki nie będą pewnie jedyną grupą maszyn, dla której nabywców Chińczycy zechcą znaleźć w Europie. Istotną gałęzią produkcji firmy Foton-Lovol są też kombajny, których roczna produkcja wynosi 60 tys. sztuk, co zajmuje 40% krajowego rynku. Obecnie kluczowym zadaniem dla przedsiębiorstwa jest zbudowanie sieci dilerskiej i systemu zaopatrzenia w części zamienne, co obok jakości i ceny jest znaczącym czynnikiem w wyborze maszyny dla gospodarstwa.

Warto zauważyć, że nazwa zaprezentowanych w tym roku ciągników, w świecie techniki rolniczej nie jest nowa. Arbos Bubba to bowiem marka  kombajnów zbożowych produkowanych we Włoszech w latach 1953-94.  oprac. beb na podstawie AgE

 

Fot. firmowe

 

Jan Beba
Autor Artykułu:Jan Bebaredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. grudzień 2023 21:53