Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Technika>Ciągniki>

Fendt ONE – gotowy na rolnictwo przyszłości FILM

Nowa koncepcja obsługi Fendt ONE dostępna jest już niemal we wszystkich kołowych ciągnikach bawarskiego producenta, począwszy od serii 200 po 1000 Vario. Wyjątkiem jest na razie seria 800 Vario. 

Dawid Konieczka6 grudnia 2021, 18:00

To co na pierwszy rzut oka wyróżnia Fendt ONE to zupełnie nowy joystick i wyświetlacz. Wprowadzenie tych elementów do kabiny to sposób na przygotowanie ciągników Fendt do zmieniającego się rolnictwa. Zielony Ład, który już wkrótce będzie obowiązywał w Europie, wymusza stosowanie nowych technologii, np. podczas nawożenia, zabiegów ochrony roślin. Mowa tu o liniach prowadzenia zapewniających precyzyjną aplikację bez nakładek, mapach aplikacji, czy precyzyjnych ustawieniach maszyn. Wszystkie zabiegi będą musiały być dokładnie dokumentowane. Fendt ONE umożliwia zgrupowanie tych wszystkich informacji w jednym miejscu.

Fendt ONE to nie tylko nowe elementy w kabinie. Już wkrótce w wybranych krajach Europy Zachodniej ruszyć ma platforma Fendt ONE Offboard, czyli aplikacja do zarządzania pracą w gospodarstwie. Będą tam tworzone zlecenia dla konkretnych zabiegów, bezprzewodowo przekazywane do monitora ciągnika, dokumentowane, jak również będą tam liczone wszystkie koszty. Jednym słowem – wszystkie informacje będą w jednym miejscu.

Nowy joystick w kabinie obsługuje te same funkcje jak dotychczas, tj. zmianę prędkości, aktywację tempomatu, zmianę kierunku jazdy. Ikony na przyciskach są takie same, jak w dotychczasowych ciągnikach, więc obsługa nie będzie utrudniona.

Podstawowe informacje o pracy ciągnika wyświetlane będą na kolorowym monitorze zastępującym deskę rozdzielczą. Drugi, dotykowy monitor o przekątnej 12 cali zintegrowany z podłokietnikiem, pozwala łatwo i szybko wykonywać ustawienia ciągnika i maszyn towarzyszących. Monitor można dowolnie konfigurować, tj. zmieniać liczbę i wielkość wyświetlanych okien i tworzyć aż 15 widoków monitora.

Wszystkie te ustawienia można przypisać do operatora, więc po zmianie traktorzystów każdy przywołuje swoje ulubione ustawiania. Trzeci opcjonalny monitor, wysuwany z dachu, spełni takie same funkcje, jak monitor na podłokietniku – jest jego bliźniakiem. Oba monitory są dotykowe, obsługuje się je jak smartfon. Obsługiwać je można także obrotowym pokrętłem z funkcją przycisku i przyciskami funkcyjnymi.

Fendt ONE wyróżnia aż 10 białych, programowalnych przycisków. Można im przypisywać dowolne funkcje, począwszy od obsługi TUZ, poprzez aktywację układu prowadzenia, na funkcjach ISOBUS kończąc. Ważne, że po przypisaniu wybranej funkcji na przycisku wyświetlana jest ikona wybranej funkcji – to bardzo ułatwia orientację. Cztery białe przyciski znajdują się na dźwigni wielofunkcyjnej, 5 na listwie przycisków pod dźwignią, i jeden na dźwigni krzyżowej 3L. Nowa dźwignia 3L może być wykorzystywana m.in. do obsługi ładowacza czołowego. Wtedy pod programowalny przycisk warto przypisać funkcję zmiany kierunku jazdy. Dźwignia 3L może obsłużyć nawet 27 funkcji i można ją wykorzystać np. do sterowania skomplikowanymi maszynami z ISOBUS.



Picture of the author
Autor Artykułu:Dawid Konieczka
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)