StoryEditor

Fendt ONE – gotowy na rolnictwo przyszłości FILM

Nowa koncepcja obsługi Fendt ONE dostępna jest już niemal we wszystkich kołowych ciągnikach bawarskiego producenta, począwszy od serii 200 po 1000 Vario. Wyjątkiem jest na razie seria 800 Vario. 
06.12.2021., 11:12h

To co na pierwszy rzut oka wyróżnia Fendt ONE to zupełnie nowy joystick i wyświetlacz. Wprowadzenie tych elementów do kabiny to sposób na przygotowanie ciągników Fendt do zmieniającego się rolnictwa. Zielony Ład, który już wkrótce będzie obowiązywał w Europie, wymusza stosowanie nowych technologii, np. podczas nawożenia, zabiegów ochrony roślin. Mowa tu o liniach prowadzenia zapewniających precyzyjną aplikację bez nakładek, mapach aplikacji, czy precyzyjnych ustawieniach maszyn. Wszystkie zabiegi będą musiały być dokładnie dokumentowane. Fendt ONE umożliwia zgrupowanie tych wszystkich informacji w jednym miejscu.

Fendt ONE to nie tylko nowe elementy w kabinie. Już wkrótce w wybranych krajach Europy Zachodniej ruszyć ma platforma Fendt ONE Offboard, czyli aplikacja do zarządzania pracą w gospodarstwie. Będą tam tworzone zlecenia dla konkretnych zabiegów, bezprzewodowo przekazywane do monitora ciągnika, dokumentowane, jak również będą tam liczone wszystkie koszty. Jednym słowem – wszystkie informacje będą w jednym miejscu.

Nowy joystick w kabinie obsługuje te same funkcje jak dotychczas, tj. zmianę prędkości, aktywację tempomatu, zmianę kierunku jazdy. Ikony na przyciskach są takie same, jak w dotychczasowych ciągnikach, więc obsługa nie będzie utrudniona.

Podstawowe informacje o pracy ciągnika wyświetlane będą na kolorowym monitorze zastępującym deskę rozdzielczą. Drugi, dotykowy monitor o przekątnej 12 cali zintegrowany z podłokietnikiem, pozwala łatwo i szybko wykonywać ustawienia ciągnika i maszyn towarzyszących. Monitor można dowolnie konfigurować, tj. zmieniać liczbę i wielkość wyświetlanych okien i tworzyć aż 15 widoków monitora.

Wszystkie te ustawienia można przypisać do operatora, więc po zmianie traktorzystów każdy przywołuje swoje ulubione ustawiania. Trzeci opcjonalny monitor, wysuwany z dachu, spełni takie same funkcje, jak monitor na podłokietniku – jest jego bliźniakiem. Oba monitory są dotykowe, obsługuje się je jak smartfon. Obsługiwać je można także obrotowym pokrętłem z funkcją przycisku i przyciskami funkcyjnymi.

Fendt ONE wyróżnia aż 10 białych, programowalnych przycisków. Można im przypisywać dowolne funkcje, począwszy od obsługi TUZ, poprzez aktywację układu prowadzenia, na funkcjach ISOBUS kończąc. Ważne, że po przypisaniu wybranej funkcji na przycisku wyświetlana jest ikona wybranej funkcji – to bardzo ułatwia orientację. Cztery białe przyciski znajdują się na dźwigni wielofunkcyjnej, 5 na listwie przycisków pod dźwignią, i jeden na dźwigni krzyżowej 3L. Nowa dźwignia 3L może być wykorzystywana m.in. do obsługi ładowacza czołowego. Wtedy pod programowalny przycisk warto przypisać funkcję zmiany kierunku jazdy. Dźwignia 3L może obsłużyć nawet 27 funkcji i można ją wykorzystać np. do sterowania skomplikowanymi maszynami z ISOBUS.

Dawid Konieczka
Autor Artykułu:Dawid Konieczka

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
04. grudzień 2023 00:21