Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Technika>Ciągniki>

Nowa Valtra serii Q od 230 do 305 KM

Obrazek

Wdrażana przez fińskiego producenta piąta generacja ciągników Valtra to nie tylko odświeżenie znanych serii. Właśnie na rynek trafia całkowicie nowa generacja Q, która plasuje się między seriami T i S. Zaprojektowana, skonstruowana i wyprodukowana w Finlandii seria Q ma silnik o mocy 230-305 KM. To sprzęt dla dużych gospodarstw rolnych i firm usługowych. Producent podkreśla, że traktory serii Q są łatwe w obsłudze i wyposażone w inteligentne funkcje.

 

Jan Beba2 września 2022, 16:21
Pod maską pracuje silnik AGCO Power o pojemności 7,4 litra z jak podkreśla producent największą pojemnością skokową na rynku ciągników tej wielkości, co m.in. zapewnia oszczędność paliwa. Maksymalna moc jest dostępna od niskich prędkości obrotowych silnika wynoszących 1850 obr/min, a maksymalny moment obrotowy utrzymuje się na stałym poziomie w zakresie od 1000 do 1500 obr/min. Maksymalna prędkość jazdy osiągana jest już przy 1500 obr./min.
Przekładnia CVT
Przekładnia AGCO CVT jest łatwa w obsłudze. Aby utrzymać najniższe zużycie paliwa, elektroniczny układ zarządzania przekładnią automatycznie dobiera najniższe możliwe obroty silnika do wykonywanej pracy i odpowiednio rozdziela moc do układu hydraulicznego, WOM lub przekładni. Valtra informuje, że kierowca po prostu dostosowuje ustawienia w taki sposób, aby najlepiej odpowiadały jego potrzebom i zadaniom. W zależności od preferencji klienta dotyczących ograniczania kosztów, aby oszczędzić paliwo lub czas, układ regulacji statyki pozwala operatorowi zmienić pracę ciągnika na bardziej ekonomiczną lub intensywną. Przy prędkościach drogowych moc przenoszona jest niemal wyłącznie mechanicznie, co oznacza szybkie i płynne przyspieszenie.

MODEL Moc KM standard Moment obr. Nm stand. Moc KM Boost Moment obr. Nm Boost
Q225 230 1000 250 1100
Q245 245 1100 265 1200
Q265 265 1200 290 1280
Q285 285 1280 305 1280
Q305 305 1280 305 1280


Seria Q ma masę 9,2 tony, a maksymalna masa całkowita wynosi 16 ton, co gwarantuje dużą ładowność. Z kolei niska wysokość całkowita i długi rozstaw osi sprawiają, że środek ciężkości znajduje się nisko, a ciągnik jest stabilny. Zawieszenie pneumatyczne Aires, które zapewnia krótszy czas reakcji w porównaniu ze standardowym zawieszeniem hydraulicznym, w połączeniu z długim rozstawem osi zwiększa siłę uciągu i przyczepność oraz zmniejsza skoki mocy.
Zarówno kabina, jak i oś przednia mają zawieszenie pneumatyczne i są zsynchronizowane, co zapewnia płynną jazdę w każdych warunkach. Natomiast przestronna kabina zapewnia bardzo dobrą widoczność.

Certyfikowani dealerzy

–Seria Q to wysokiej jakości ciągniki, a klienci zasługują na równie wysoką jakość usługi. Aby zapewnić najlepsze wrażenia z użytkowania ciągników, wprowadziliśmy program certyfikacji dla dealerów serii Q – komentuje dyrektor handlowy Matti Tiitinen. Producent zapewnia, że dealerzy serii Q oferują wiedzę ekspercką w zakresie sprzedaży i obsługi posprzedażnej, wysoki poziom dostępności części zamiennych, umowy serwisowe oraz elastyczne opcje finansowania zapewniające pełną kontrolę kosztów. Ponadto certyfikowani dealerzy serii Q, aby zagwarantować maksymalny czas sprawności, oferują flotę w 100% Connected, wykorzystując najnowsze narzędzia zdalnej diagnostyki w celu zaplanowania serwisu w najbardziej dogodnym dla klienta czasie. Podczas przekazywania maszyny szczególna uwaga zostanie zwrócona na to, aby ciągnik klienta serii Q był od pierwszego dnia wyposażony w narzędzia i wszystkie inteligentne funkcje rolnictwa.
Inteligentne technologie
 


Za sprawą zaawansowanej telemetrii Valtra Connect i łatwemu w obsłudze zarządzaniu zadaniami, pozwalającemu na płynną integrację z systemami FMIS i Agrirouter, ciągniki serii Q pasują do każdej floty. Wszystkie funkcje inteligentnych rozwiązań rolniczych w serii Q są w prosty sposób sterowane za pomocą interfejsu użytkownika SmartTouch. Pliki z zadaniami można szybko uruchomić, a funkcje ISOBUS zapewniają najbardziej dokładne i najbardziej efektywne rezultaty.  W połączeniu z funkcją Auto U-pilot, funkcja SmartTurn zwiększa łatwość obsługi serii Q. Dzięki systemowi SmartTurn praca na polu staje się w pełni zautomatyzowana, a kierowca może w pełni skupić się na maszynie i wykonywanym zadaniu. Aby zminimalizować zagęszczanie gleby oraz zwiększyć prędkość i wydajność pracy, kierowcy mogą wybrać jeden z automatycznych schematów pokonywania zakrętów.

Valtra Unlimited

Valtra Q

Valtra Q może być jeszcze bardziej zoptymalizowana dzięki Valtra Unlimited. Począwszy od modernizacji kabiny lub zmiany koloru ciągnika po specjalistyczne adaptacje do pracy w polu lub na drodze, klienci Valtry mogą dostosować ciągniki serii Q do swoich potrzeb i w ten sposób jeszcze bardziej zwiększyć produktywność.
Serię Q można zoptymalizować za pomocą automatycznego układu centralnego smarowania Valtra Unlimited, który zawsze zapewnia sprawną pracę Serii Q i pozwala uniknąć pracochłonnego smarowania ręcznego. Inteligentny system centralnego pompowania opon Valtra chroni strukturę gleby na polu i optymalizuje zużycie paliwa na drodze. Valtra Unlimited zwiększa bezpieczeństwo Serii Q dzięki nowym zintegrowanym przednim światłom roboczym LED o zrównoważonym oświetleniu przednim i bocznym. Automatyczne sygnały świetlne włączają się po przekroczeniu prędkości 25 km/h. Natomiast kiedy dzień pracy dobiegnie końca, funkcja follow-me-home, dzięki której światła robocze pasa przedniego pozostają włączone przez pewien czas po opuszczeniu kabiny, oświetla podwórze, zwiększając bezpieczeństwo.
Zielona fabryka
Valtra chwali się, że seria Q jest produkowana w jednej z najbardziej ekologicznych fabryk ciągników na świecie w Suolahti w Finlandii, która jest w całości zasilana energią odnawialną. Produkcja serii Q rozpocznie się jesienią 2022 roku, a pierwsze ciągniki zostaną dostarczone klientom w październiku.


Picture of the author
Autor Artykułu:Jan Beba
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)