StoryEditor

Agrotech 2024 w Kielcach. Nowe maszyny w cieniu rolniczych protestów

Zbliża się kolejna w tym roku wystawa rolnicza. Od 8 do 10 marca w dziesięciu halach Targów Kielce zobaczyć będzie można najnowsze propozycje wśród ciągników, kombajnów, maszyn uprawowych, do obsługi gospodarstw, a także nowatorskie rozwiązania Rolnictwa 4.0.
29.02.2024., 08:00h

Agrotech jest najchętniej odwiedzaną imprezą Targów Kielce, i jedną z najliczniej odwiedzanych wystaw rolniczych w kraju. Rok temu targi odwiedziło ok. 70 tys. osób. Zobaczymy, czy w tym roku, w cieniu licznych protestów, uda się organizatorom powtórzyć ten wynik?

Jedną z firm, która zaprasza do przyjazdu do Kielc jest Valtra. Firma planuje zademonstrować ciągniki Valtra o mocy od 105 do 420 KM, czyli serie G, N, T, Q oraz po raz pierwszy w Polsce nową, szóstą generację ciągników serii S. Modele te wyposażone będą przez studio Unlimited, w rozwiązania z zakresu inteligentnego rolnictwa:

  • funkcja SmartTurn, korzystającą z automatyki pracy na uwrociach Auto U-Pilot i automatycznego prowadzenia ciągnika Valtra Guide, dopełniając automatyzację pracy polowej poprzez wykonywanie samodzielnych manewrów ciągnikiem na uwrociach,
  • podłokietnik Smart Touch wraz z dodatkowym ekranem SmartTouch Extend,
  • automatyczne prowadzenie Valtra Guide, kontroli sekcji czy zmiennego dawkowania,
  • Valtra Connect, pozwalające na rejestrowanie i monitorowanie pracy floty ciągników.
image

Valtra smartTurn

FOTO: Jari Kivelä

Oto, jakie ciągniki pokaże fińska marka.

  • Seria G o zakresie mocy 105-135 KM to ciągniki kompaktowych rozmiarów (wysokość maksymalna 2,8 m, masa 5 ton), odpowiednie do obsługi ładowacza czołowego. Wyposażone są w przekładnię Powershift z sześcioma przełożeniami zapewniającą odpowiedni dobór prędkości, a także oszczędzające paliwo funkcje: automatyczna zmiana przełożeń na podstawie prędkości oraz hamowanie silnikiem. Seria G ma amortyzowaną przednią oś i możliwość stosowania systemów rolnictwa precyzyjnego, wykorzystywane np. w rozsiewaczach i opryskiwaczach.
image

v

FOTO:
  • Seria N, czyli ciągniki o mocy 135-201KM wyposażone są w 4-cylindrowy silnik spełniający normę emisji spalin Stage V o pojemności 4,9 l. Mają m.in. funkcje Start Boost i Superstart, ułatwiające ruszanie pod dużym obciążeniem. Można je łatwo dostosować z poziomu dużego, czytelnego wyświetlacza na słupku. Ergonomicznie umieszczony ekran jest standardowo dostępny we wszystkich modelach. Wyświetla on wymagane informacje o ciągniku, umożliwia sterowanie kluczowymi ustawieniami i pomaga monitorować wydajność maszyny. Wszystkimi ustawieniami można łatwo sterować za pomocą pokrętła (obrotowego pierścienia) i dwóch przycisków znajdujących się przy kierownicy. Prezentowany model wyposażony będzie w ładowacz czołowy.
  • Seria T obejmuje ciągniki o mocy 155-271 KM podobnie jak seria N wyposażone w wyświetlacz na słupku. Sześciocylindrowy silnik AGCO Power z wysokim momentem obrotowym przy niskich obrotach silnika i Stage V charakteryzują się hydrauliczną regulacją luzów zaworowych i 600-godzinnym okresem międzyprzeglądowym. Prezentowany ciągnik może pracować także w lesie, gdyż został wyposażony w układ jazdy tyłem TwinTrac oraz opony Nokian.
  • Seria Q dysponuje mocą od 230 do 305 KM i plasuje się pomiędzy seriami T oraz S. Silnik AGCO Power o pojemności 7,4 l oferuje maksymalną moc dostępną od niskich prędkości obrotowych silnika wynoszących 1850 obr/min, a maksymalny moment obrotowy utrzymuje się na stałym poziomie w zakresie od 1000 do 1500 obr/min. Producent podkreśla, że silnik o długim skoku tłoka z łatwością generuje wysoką moc i moment obrotowy dostępny w serii Q. Zasada EcoPower została zastosowana w całej gamie serii Q, dodatkowo zmniejszając zużycie paliwa. Maksymalna prędkość jazdy osiągana jest już przy 1500 obr./min. Seria Q wyposażona jest  w  przekładnię AGCO CVT, która jest łatwa w obsłudze oraz należy do  czołowych przekładni w branży. Aby utrzymać najniższe zużycie paliwa, elektroniczny układ zarządzania przekładnią serii Q automatycznie dobiera najniższe możliwe obroty silnika do wykonywanej pracy i odpowiednio rozdziela moc do układu hydraulicznego, WOM lub przekładni.
  • Ciągniki największej serii S marki Valtra dysponują mocą 280-420 KM, oferując wysoki moment obrotowy przy niskich obrotach silnika. Sercem jest silnik AGCO Power o pojemności 8,4 l i przekładnia CVT. Ciągnik ma fabrycznie montowany układ jazdy tyłem TwinTrac i interfejs użytkownika SmartTouch. Nowa generacja wprowadza szereg ulepszeń, w tym opcje zawieszenia przedniej osi i kabiny. Ponadto ciągniki Serii S można teraz wyposażyć w kabinę Valtra Skyview i personalizację Valtra Unlimited. Seria S wyposażona jest w zintegrowany moduł oświetlenia, obejmujący światła mijania i drogowe LED, światła do jazdy dziennej LED oraz przednie światła robocze LED bliskiego zasięgu. Obecnie dostępnych jest łącznie 16 lamp roboczych, wszystkie w technologii LED.
Jan Beba
Autor Artykułu:Jan Bebaredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. kwiecień 2024 16:51