Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Portal partner

#toptraktory – Kubota

05.12.2017

Drukuj

#toptraktory – Kubota

Artykuł dostępny

Słowo „kubota” w języku japońskim oznacza dobrze zadbane, dobrze uprawiane pole ryżowe. Tak brzmiało również nazwisko założyciela niegdyś lokalnej firmy, a dziś światowego koncernu. To właśnie Gonshiro Kubota w 1890 r. założył odlewnię stali, która z czasem rozwinęła się w międzynarodowe przedsiębiorstwo.

Pierwsze produkty firmy obejmowały instalacje nawadniające i rury stalowe. Jednak już w 1922 r. powstał pierwszy naftowy silnik, a w 1930 r. firma otrzymała od japońskiego Ministerstwa Przemysłu i Handlu wyróżnienie za swoje jednostki napędowe. Rok 1947 przynosi kolejny przełom – firma wkracza do branży rolniczej oferując pierwszy kultywator swojej produkcji.
Lata 1960-1961 to debiut pierwszego japońskiego ciągnika rolniczego. Pierwsze prototypy maszyny oznaczonej jako T-15 powstały już w 1958 roku. Napędzał ją pionowy Diesel o mocy 15 KM i masie własnej 900kg. Prototypy poddano bardzo wymagającym testom pracy ciągłej przez 600 godzin. 

W ciągu dwóch lat od wprowadzenia pierwszego ciągnika rolniczego Kubota stał się jednym z najbardziej pożądanych na świecie producentów ciągników rolniczych. Doskonałe recenzje, jakie model T-15 zbierał na rodzimym rynku zachęciły kierownictwo firmy do ekspansji na inne rynki. Dlatego w roku 1972 powstała w Stanach Zjednoczonych firma Kubota Tractor Corporation
Już w 1974 r. na rynku rodzimym oraz w Stanach Zjednoczonych zaoferowano rewolucyjne na owe czasy rozwiązanie, które stało się znakiem rozpoznawczym traktorów marki Kubota – napęd 4×4 W latach siedemdziesiątych powstaje również pierwsze europejskie przedstawicielstwo marki Kubota – Kubota Europe we Francji.

r e k l a m aPod koniec lat 70-tych gama oferowanych maszyn rozszerzyła się o ciągniki powyżej 60 KM. Od 1972 do 2015 r. w samych Stanach Zjednoczonych sprzedano 2 miliony ciągników Kubota. Obecny poziom produkcji ciągników rolniczych, miniciągników i kosiarek we wszystkich fabrykach koncernu to około 240 000 szt. rocznie.

Obecnie koncern działa na całym świecie w wielu branżach, ale najważniejsze to: maszyny rolnicze i komunalne, maszyny budowlane, silniki do zabudowy, odlewy stalowe, rury i instalacje klimatyzacyjne.  W 2002 roku całkowita liczba jednostek napędowych wyprodukowanych przez firmę Kubota przekroczyła 20 milionów, a w grudniu 2009r. – 25 milionów.

W Polsce marka Kubota obecna jest od 2004 roku, kiedy to firma Marubeni Machinery Distribiution Poland Sp. z o.o. rozpoczęła dystrybucję japońskich ciągników rolniczych Kubota nad Wisłą. W 2007r. gama oferowanych produktów została rozszerzona o pomarańczowe miniciągniki uniwersalne i kosiarki profesjonalne. W grudniu 2011 r. przekazano nabywcy tysięczną maszynę marki Kubota sprzedaną w Polsce. Był to ciągnik sadowniczy model M7040N. W listopadzie 2012 r. dystrybucję ciągników rolniczych i maszyn komunalnych w Polsce przejęło przedstawicielstwo ich japońskiego producenta, firma Kubota (Deutschland) GmbH Sp. z o.o. Oddział w Polsce.
pju
fot firmowe, retrotraktor

Polecane dla Ciebie:

article icon

Soja też może chorować

Zamów wersję premium

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii