StoryEditor

#toptraktory – Kubota

Dziesiątki milionów wyprodukowanych silników i coraz szersza gama oferowanych ciągników i maszyn są znakiem rozpoznawczym marki Kubota.
05.12.2017., 19:12h
Słowo „kubota” w języku japońskim oznacza dobrze zadbane, dobrze uprawiane pole ryżowe. Tak brzmiało również nazwisko założyciela niegdyś lokalnej firmy, a dziś światowego koncernu. To właśnie Gonshiro Kubota w 1890 r. założył odlewnię stali, która z czasem rozwinęła się w międzynarodowe przedsiębiorstwo.

Pierwsze produkty firmy obejmowały instalacje nawadniające i rury stalowe. Jednak już w 1922 r. powstał pierwszy naftowy silnik, a w 1930 r. firma otrzymała od japońskiego Ministerstwa Przemysłu i Handlu wyróżnienie za swoje jednostki napędowe. Rok 1947 przynosi kolejny przełom – firma wkracza do branży rolniczej oferując pierwszy kultywator swojej produkcji.
Lata 1960-1961 to debiut pierwszego japońskiego ciągnika rolniczego. Pierwsze prototypy maszyny oznaczonej jako T-15 powstały już w 1958 roku. Napędzał ją pionowy Diesel o mocy 15 KM i masie własnej 900kg. Prototypy poddano bardzo wymagającym testom pracy ciągłej przez 600 godzin. 

W ciągu dwóch lat od wprowadzenia pierwszego ciągnika rolniczego Kubota stał się jednym z najbardziej pożądanych na świecie producentów ciągników rolniczych. Doskonałe recenzje, jakie model T-15 zbierał na rodzimym rynku zachęciły kierownictwo firmy do ekspansji na inne rynki. Dlatego w roku 1972 powstała w Stanach Zjednoczonych firma Kubota Tractor Corporation
Już w 1974 r. na rynku rodzimym oraz w Stanach Zjednoczonych zaoferowano rewolucyjne na owe czasy rozwiązanie, które stało się znakiem rozpoznawczym traktorów marki Kubota – napęd 4×4 W latach siedemdziesiątych powstaje również pierwsze europejskie przedstawicielstwo marki Kubota – Kubota Europe we Francji.

Pod koniec lat 70-tych gama oferowanych maszyn rozszerzyła się o ciągniki powyżej 60 KM. Od 1972 do 2015 r. w samych Stanach Zjednoczonych sprzedano 2 miliony ciągników Kubota. Obecny poziom produkcji ciągników rolniczych, miniciągników i kosiarek we wszystkich fabrykach koncernu to około 240 000 szt. rocznie.

Obecnie koncern działa na całym świecie w wielu branżach, ale najważniejsze to: maszyny rolnicze i komunalne, maszyny budowlane, silniki do zabudowy, odlewy stalowe, rury i instalacje klimatyzacyjne.  W 2002 roku całkowita liczba jednostek napędowych wyprodukowanych przez firmę Kubota przekroczyła 20 milionów, a w grudniu 2009r. – 25 milionów.

W Polsce marka Kubota obecna jest od 2004 roku, kiedy to firma Marubeni Machinery Distribiution Poland Sp. z o.o. rozpoczęła dystrybucję japońskich ciągników rolniczych Kubota nad Wisłą. W 2007r. gama oferowanych produktów została rozszerzona o pomarańczowe miniciągniki uniwersalne i kosiarki profesjonalne. W grudniu 2011 r. przekazano nabywcy tysięczną maszynę marki Kubota sprzedaną w Polsce. Był to ciągnik sadowniczy model M7040N. W listopadzie 2012 r. dystrybucję ciągników rolniczych i maszyn komunalnych w Polsce przejęło przedstawicielstwo ich japońskiego producenta, firma Kubota (Deutschland) GmbH Sp. z o.o. Oddział w Polsce.
pju
fot firmowe, retrotraktor

Jan Beba
Autor Artykułu:Jan Bebaredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
02. marzec 2024 09:00