StoryEditor

Rolnicy blokują autostradę A2 w Świecku. "Bruksela musi wziąć odpowiedzialność za swoje decyzje"

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami rolnicy zablokowali w niedzielę o 13:00 granicę polsko-niemiecką w Świecku na autostradzie A2. Protest na granicy ma potrwać do środy 20 marca do godz. 22:00. Policja zorganizowała objazdy przez inne przejścia graniczne z Niemcami.
18.03.2024., 11:55h

Protest rolników na A2 w Świecku rozpoczął się w niedzielę o godzinie 13.00 i potrwa do środy 20 marca do godz. 22:00. Tego dnia w całej Polsce odbędą się kolejne masowe protesty rolników.

image

Rolnicy robią kolejny Strajk Generalny – cała Polska stanie w miejscu [MAPA PROTESTÓW]

Dlaczego rolnicy blokują granicę z Niemcami na A2?

Od ponad miesiąca polscy rolnicy protestują na przejściach granicznych z Ukrainą. Miesiąc temu zablokowali już granicę z Niemcami, ale tylko na 1 dobę. Dlaczego akurat ten kierunek jest naznaczony protestem. Z wyjaśnieniami spieszą organizatorzy.

- Blokada zachodniej granicy Polski dla wielu wydaje się być irracjonalna, gdyż problem zrodził się przez otwarcie wschodniej granicy Polski i tym samym wschodniej granicy Unii Europejskiej. Tymczasem zachodnia granica pozostanie zamknięta, dopóki nie zostanie zamknięta ta właściwa granica - wschodnia. Z drugiej strony przejście graniczne na A2 w Świecku to brama do zachodniej Europy i Brukseli - władz Unii Europejskiej, która jest odpowiedzialna za otwarcie wschodniej granicy UE, której częścią jest wschodnia granica Polski, na nieograniczony i niekontrolowany napływ produktów rolno-spożywczych m.in. z Ukrainy, ale też Rosji, Białorusi i innych krajów spoza Wspólnoty i ta blokada w Świecku ma być też presją na Brukselę, by wzięła odpowiedzialność za swoje decyzje i w końcu podjęła konieczne działania dla ratowania polskiego i europejskiego rynku oraz polskiego i europejskiego rolnictwa - czytamy w komunikacie organizatorów protestu.

Przypomnijmy, że 3 tygodnie temu rolę organizatora protestu na granicy przejął Krajowy Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych.

Które drogi są blokowane w Świecku?

Zgodnie ze zgłoszeniem organizatora blokada odbywa się w następujących lokalizacjach:

  • węzeł drogowy łączący trasę Słubice-Zielona Góra (droga krajowa nr 29) z trasą Poznań – Berlin (droga E-30),
  • droga od ww. węzła do przejścia granicznego Świecko w obu kierunkach - wszystkie pasy ruchu (E-30).
  • droga krajowa nr 29 ze Słubic do Zielonej Góra nie jest i nie będzie blokowana.

Według pierwotnych zapowiedzi z rolnikami mieli też protestować transportowcy. Jednak ostatecznie nie dołączyli do protestu. Wyjaśnia to Roman Waszczyk, jeden z organizatorów protestu w Świecku.

- Lokalni transportowcy wyrazili zainteresowanie wspólnym protestem z rolnikami, lecz wymagałoby to oficjalnej decyzji ich związku zawodowego na szczeblu krajowym - informuje Waszczyk, cytowany przez portal slubice24.pl.

@topagrarpolska W Świecku granica polsko-niemiecka od wczoraj jest zablokowana. Autostrada A2 jest w tym miejscu nieprzejezdna. Policja kieruje ruch na inne drogi. #protestrolników #rolnictwo #rolnictwotowięcejniżpasja? #zielonyład #topagrarpolska #blokadagranicy #A2 #Świecko #rolnicy #muremzarolnikiem #policja ♬ oryginalny dźwięk – top agrar Polska - top agrar Polska
Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
18. maj 2024 20:23