StoryEditor

Dochód rolnika z hektara znacząco spadł. Do czego wykorzystywane są te dane z GUS?

Przeciętny dochód z pracy w indywidualnych gospodarstwach rolnych z 1 ha przeliczeniowego wyniósł w 2021 roku 3288 złotych – ogłosił w obwieszczeniu prezes Głównego Urzędu Statystycznego. Oznacza to, że spadł o 531 zł! Do czego są potrzebne dane z GUS dot. dochodu?
29.09.2022., 10:09h

– Na podstawie art. 18 ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym ogłasza się, że przeciętny dochód z pracy w indywidualnych gospodarstwach rolnych z 1 ha przeliczeniowego wyniósł w 2021 r. 3288 zł – podał GUS. 

Dochód rolnika z hektara – jak oblicza GUS

– Podstawa prawna do obliczania normatywu stanowiącego wysokość przeciętnego dochodu z pracy w gospodarstwach indywidualnych w rolnictwie na 1 ha przeliczeniowy wynika z art. 18 ustawy z dnia 15 listopada 1984 r, o podatku rolnym. Normatyw ten jest ogłaszany (w formie obwieszczenia) corocznie – do dnia 23 września roku następnego po roku badanym, w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski" czytamy w odpowiedzi Głównego Urzędu Statystycznego do Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych.

I dalej: – Metoda liczenia przeciętnego dochodu z pracy w gospodarstwach indywidualnych w rolnictwie z 1 ha przeliczeniowego od lat jest niezmienna. Wysokość tego dochodu jest wielkością uśrednioną w skali całego kraju i stanowi wypadkową wartość dochodów z indywidualnych gospodarstw rolnych, które mogą osiągać skrajnie różne dochody. Zależny jest on od wielu elementów, takich jak: produkcja globalna, zużycie pośrednie, wartość dodana brutto oraz dotacje, zarówno unijne jak i krajowe.

Wartość rolniczej produkcji globalnej stanowi sumę:

  • produkcji:
    • roślinnej – surowych nieprzetworzonych produktów pochodzenia roślinnego, tj. zbiorów danego roku wszystkich ziemiopłodów, w tym zielonej masy na przyoranie, przychodów z produktów ubocznych uzyskiwanych z uprawy roślinnej, takich jak np.: słoma, siano, wytłoki, liście buraków itp.;
    • zwierzęcej, tj. produkcję żywca rzeźnego oraz surowych (nieprzetworzonych) produktów pochodzenia zwierzęcego (np. mleka);
  • przyrostów zapasów (produktów roślinnych i zwierzęcych);
  • przyrostów stada (przyrost wartości pogłowia zwierząt gospodarskich – inwentarza żywego stada podstawowego i obrotowego do którego zaliczono: bydło, trzodę chlewną, owce, konie i drób)

Dochód z hektara obliczany przez GUS w ostatnich latach wynosił

Do czego potrzebny jest dochód z hektara?

Informacje o dochodzie z 1 ha przeliczeniowego uzyskiwane przez gospodarstwa indywidualne mają wpływ na budżet wielu rodzin rolniczych. Od wysokości dochodu z 1 hektara przeliczeniowego zależy m.in.:

  • możliwość otrzymania pomocy społecznej
  • uzyskanie świadczenia 500 plus na pierwsze dziecko
  • możliwość ubiegania się o stypendium socjalne przez studentów będących dziećmi rolników
  • otrzymanie kredytu
źródło: KRIR
fot.: Pixabay
Karol Pomeranek
Autor Artykułu:Karol Pomeranek
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. kwiecień 2024 18:41