Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Prawo>Info+>

Ułatwiamy wybór odmiany

Obrazek

W Krajowym rejestrze odmian roślin uprawnych prowadzonym przez Centralny Ośrodek Badania Roślin Uprawnych (COBORU) są setki kreacji. W Polsce możemy korzystać z oceny tych odmian wykonywanych w ramach Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego (PDO).

Tomasz Czubiński7 marca 2017, 11:58

W czasie tych badań ocenia się po kilka cech odmian w wielu lokalizacjach w Polsce. W wyniku doświadczeń mamy do dyspozycji dziesiątki tysięcy danych. I bardzo dobrze! Lepiej mieć dużo danych niż wcale. Teraz tylko trzeba umieć posłużyć się tymi danymi. W redakcji przygotowaliśmy narzędzie do prostego wnioskowania o odmianach na podstawie danych PDO.

Mimo że w Krajowym rejestrze każdy gatunek roślin jest reprezentowany przez od kilku do kilkudziesięciu odmian, to w lokalnym handlu dostępnych jest ich mniej. Najczęściej wybór ogranicza się do kilku odmian. Warto jednak przypomnieć, że przy dzisiejszych narzędziach logistycznych odmiany są dostępne także w sprzedaży wysyłkowej. Wymaga to jednak wysiłku w poszukiwaniu. A spieszyć się trzeba, bo zapasy wkrótce się wyczerpią.

Wybór odmiany będzie łatwiejszy dzięki plikom Excel w formie bazy danych. Taka forma pliku ułatwia sortowanie i filtrowanie odmian po wybranej, ocenianej w PDO cesze. Można też porównywać dwie odmiany ze sobą. Udostępniliśmy pliki już 2 miesiące temu, ale nasza oferta bezpłatnego pobrania pliku jest cały czas aktualna.

Zachęcamy Państwa do pobrania pliku!

Plik z odmianami zbóż jarych dostępny jest pod poniższym linkiem:

LINK

Plik z odmianami roślin strączkowych, buraków i ziemniaków dostępny jest pod poniższym linkiem:

LINKPicture of the author
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)