StoryEditor

Ułatwiamy wybór odmiany

W Krajowym rejestrze odmian roślin uprawnych prowadzonym przez Centralny Ośrodek Badania Roślin Uprawnych (COBORU) są setki kreacji. W Polsce możemy korzystać z oceny tych odmian wykonywanych w ramach Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego (PDO).
07.03.2017., 10:03h

W czasie tych badań ocenia się po kilka cech odmian w wielu lokalizacjach w Polsce. W wyniku doświadczeń mamy do dyspozycji dziesiątki tysięcy danych. I bardzo dobrze! Lepiej mieć dużo danych niż wcale. Teraz tylko trzeba umieć posłużyć się tymi danymi. W redakcji przygotowaliśmy narzędzie do prostego wnioskowania o odmianach na podstawie danych PDO.

Mimo że w Krajowym rejestrze każdy gatunek roślin jest reprezentowany przez od kilku do kilkudziesięciu odmian, to w lokalnym handlu dostępnych jest ich mniej. Najczęściej wybór ogranicza się do kilku odmian. Warto jednak przypomnieć, że przy dzisiejszych narzędziach logistycznych odmiany są dostępne także w sprzedaży wysyłkowej. Wymaga to jednak wysiłku w poszukiwaniu. A spieszyć się trzeba, bo zapasy wkrótce się wyczerpią.

Wybór odmiany będzie łatwiejszy dzięki plikom Excel w formie bazy danych. Taka forma pliku ułatwia sortowanie i filtrowanie odmian po wybranej, ocenianej w PDO cesze. Można też porównywać dwie odmiany ze sobą. Udostępniliśmy pliki już 2 miesiące temu, ale nasza oferta bezpłatnego pobrania pliku jest cały czas aktualna.

Zachęcamy Państwa do pobrania pliku!

Plik z odmianami zbóż jarych dostępny jest pod poniższym linkiem:

LINK

Plik z odmianami roślin strączkowych, buraków i ziemniaków dostępny jest pod poniższym linkiem:

LINK

Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. lipiec 2024 04:08