Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Kronika policyjna>

Naukowiec ukradł tajemnice handlowe Monsanto

Obrazek

Monsanto Company to wielosektorowy międzynarodowy koncern i światowy lider, specjalizujący się w biotechnologii oraz chemii organicznej do celów rolniczych. Jej były pracownik przyznał się do próby kradzieży tajemnic handlowych firmy.

12 stycznia 2022, 16:47

Chińczyk Xiang Haitao, który przez prawie 10 lat pracował jako specjalista firmy, 6 stycznia przyznał się do spisku mającego na celu popełnienie szpiegostwa gospodarczego. Teraz mu grozi 15 lat więzienia i grzywna w wysokości 5 milionów dolarów. Xiang ma zostać skazany 7 kwietnia.

Jak wynika z dokumentów sądowych, mężczyzna spiskował, aby ukraść tajemnicę handlową Monsanto w celu przyniesienia korzyści obcemu rządowi, a mianowicie Chińskiej Republice Ludowej.

- Pomimo umów z Xiang o ochronie własności intelektualnej Monsanto i wielokrotnych szkoleń dotyczących jago zobowiązań w tym zakresie, Xiang przyznał, że ukradł tajemnicę handlową Monsanto, przeniósł ją na kartę pamięci i próbował zabrać ją do Chińskiej Republiki Ludowej na korzyść rządu chińskiego – powiedział zastępca prokuratora generalnego Matthew G. Olsen z Wydziału Bezpieczeństwa Narodowego Departamentu Sprawiedliwości USA.

Xiang był zatrudniony w Monsanto i jego spółkę zależną The Climate Corporation od 2008 do 2017 roku, gdzie był zaangażowany w procesie opracowywania cyfrowej platformy oprogramowania online, która pomaga rolnikom gromadzić, przechowywać i wizualizować krytyczne dane z pól uprawnych oraz zwiększyć i poprawić efektywność produkcji. Kluczowym elementem tej platformy był zastrzeżony algorytm produkcyjny Nutrient Optimizer, który został za cenną tajemnicę handlową i ich własność intelektualną.

W czerwcu 2017 roku dzień po odejściu z pracy w Monsanto, Xiang próbował wylecieć do Chin. Gdy Xiang czekał na wejście na pokład samolotu do Chin, został przeszukany. Urzędnicy federalni odkryli, że były pracownik ma w posiadaniu kopię Nutrient Optimizer. Pozwolono mu polecieć do Chin, gdzie pracował dla Instytutu Nauk o Glebie Chińskiej Akademii Nauk. Został aresztowany po powrocie do Stanów Zjednoczonych.

- Nie możemy pozwolić obywatelom USA ani obcokrajowcom na przekazywanie poufnych informacji biznesowych konkurentom w innych państwach i będziemy kontynuować nasze energiczne egzekwowanie przepisów karnych dot. szpiegostwa gospodarczego i tajemnic handlowych – powiedział prokurator Sayler Fleming ze wschodniego dystryktu Missouri.

Tą sytuacje również skomentował zastępca dyrektora Alan E. Kohler Jr. z Wydziału Kontrwywiadu FBI:

- Amerykański robotnik cierpi, gdy przeciwnicy, tacy jak rząd Chin, kradną technologie, aby rozwijać swoja gospodarkę. Wrogowie chcą nie tylko technologii wojskowe opracowanej w tajnych laboratoriach. W tym przypadku była to technologia rolnicza stosowana przez amerykańskich rolników w celu poprawy plonów.

mkWażne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)