StoryEditor

Naukowiec ukradł tajemnice handlowe Monsanto

Monsanto Company to wielosektorowy międzynarodowy koncern i światowy lider, specjalizujący się w biotechnologii oraz chemii organicznej do celów rolniczych. Jej były pracownik przyznał się do próby kradzieży tajemnic handlowych firmy.
12.01.2022., 14:01h

Chińczyk Xiang Haitao, który przez prawie 10 lat pracował jako specjalista firmy, 6 stycznia przyznał się do spisku mającego na celu popełnienie szpiegostwa gospodarczego. Teraz mu grozi 15 lat więzienia i grzywna w wysokości 5 milionów dolarów. Xiang ma zostać skazany 7 kwietnia.

Jak wynika z dokumentów sądowych, mężczyzna spiskował, aby ukraść tajemnicę handlową Monsanto w celu przyniesienia korzyści obcemu rządowi, a mianowicie Chińskiej Republice Ludowej.

- Pomimo umów z Xiang o ochronie własności intelektualnej Monsanto i wielokrotnych szkoleń dotyczących jago zobowiązań w tym zakresie, Xiang przyznał, że ukradł tajemnicę handlową Monsanto, przeniósł ją na kartę pamięci i próbował zabrać ją do Chińskiej Republiki Ludowej na korzyść rządu chińskiego – powiedział zastępca prokuratora generalnego Matthew G. Olsen z Wydziału Bezpieczeństwa Narodowego Departamentu Sprawiedliwości USA.

Xiang był zatrudniony w Monsanto i jego spółkę zależną The Climate Corporation od 2008 do 2017 roku, gdzie był zaangażowany w procesie opracowywania cyfrowej platformy oprogramowania online, która pomaga rolnikom gromadzić, przechowywać i wizualizować krytyczne dane z pól uprawnych oraz zwiększyć i poprawić efektywność produkcji. Kluczowym elementem tej platformy był zastrzeżony algorytm produkcyjny Nutrient Optimizer, który został za cenną tajemnicę handlową i ich własność intelektualną.

W czerwcu 2017 roku dzień po odejściu z pracy w Monsanto, Xiang próbował wylecieć do Chin. Gdy Xiang czekał na wejście na pokład samolotu do Chin, został przeszukany. Urzędnicy federalni odkryli, że były pracownik ma w posiadaniu kopię Nutrient Optimizer. Pozwolono mu polecieć do Chin, gdzie pracował dla Instytutu Nauk o Glebie Chińskiej Akademii Nauk. Został aresztowany po powrocie do Stanów Zjednoczonych.

- Nie możemy pozwolić obywatelom USA ani obcokrajowcom na przekazywanie poufnych informacji biznesowych konkurentom w innych państwach i będziemy kontynuować nasze energiczne egzekwowanie przepisów karnych dot. szpiegostwa gospodarczego i tajemnic handlowych – powiedział prokurator Sayler Fleming ze wschodniego dystryktu Missouri.

Tą sytuacje również skomentował zastępca dyrektora Alan E. Kohler Jr. z Wydziału Kontrwywiadu FBI:

- Amerykański robotnik cierpi, gdy przeciwnicy, tacy jak rząd Chin, kradną technologie, aby rozwijać swoja gospodarkę. Wrogowie chcą nie tylko technologii wojskowe opracowanej w tajnych laboratoriach. W tym przypadku była to technologia rolnicza stosowana przez amerykańskich rolników w celu poprawy plonów.

mk

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
30. listopad 2023 06:32