Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Kronika policyjna>

Zabieg na płatek nie odstraszy rzepiar - potrzebna była instrukcja

Zabieg na płatek w rzepaku będzie skuteczny na zgniliznę twardzikową, ale niestety oprysk nie odrzuci od kuszących żółtych łanów rzepiar - nowej generacji szkodników - wyposażonych w lepkie odnóża, łamiących pędy i zrywających bukiety. Powstała instrukcja dla ... rzepiar. 

Dorota Kolasińska17 maja 2022, 15:49

Żółte łany kuszą nie tylko chowacza podobnika i pryszczarka kapustnika. W rzepaku zaroiło się od rzepiar. To nowy szkodnik żądny zdjęć w rzepaku, przy okazji niszcząc łan i łamiąc rośliny. Łukasz Pergoł, jeden z rolników aktywnych na Twitterze postanowił zamiast oprysku zastosować technikę przemowy do rozsądku. W sieci opublikował film, w którym radzi, jak zrobić dobre ujęcie w rzepaku nie niszcząc łanu. Warto zaznaczyć, że połamane rośliny stają się łatwym pożytkiem dla innych szkodników i chorób. 

- Można zrobić sobie piękne ujęcie przed łanem, nie wchodząc, nie niszcząc, nie łamiąc, nie uszkadzając roślin. Jeżeli chcecie wejść w rzepak, mieć zdjęcie w środku rzepaku, poszukajcie takich ścieżek technologicznych, którymi rolnicy wjeżdżają w pole ze środkami ochrony roślin, z nawozami, aby chronić ten piękny rzepak, aby go dla was tworzyć, żeby był olej, a dla nas pieniądze – wyjaśnia rolnik. Dodaje, że warto korzystać ze ścieżek, żeby nie pobrudzić ubrania pyłkiem. - Szanujmy się, wspierajmy, róbmy piękne zdjęcia, ale nie niszczmy – mówi Łukasz. 

Rzepiary powinny zdawać sobie sprawę z tego, że jeśli nie wezmą pod uwagę dobrych rad rolników i mimo to postanowią wejść w łan, grożą im za to kary. 

- Kto na nienależącym do niego gruncie leśnym lub rolnym niszczy zasiewy, sadzonki lub trawę, podlega karze grzywny do 500 złotych albo karze nagany. W razie popełnienia wykroczenia można orzec nawiązkę do wysokości 500 złotych – brzmi art. 156 Kodeksu wykroczeń. Poza tym takie wejście w uprawę to nic innego, jak wtargnięcie na teren prywatny.

oprac. dkol/ksz na podst. Tt @LukaszP85
Fot. Envato ElementsPicture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)