StoryEditor

Zabieg na płatek nie odstraszy rzepiar - potrzebna była instrukcja

Zabieg na płatek w rzepaku będzie skuteczny na zgniliznę twardzikową, ale niestety oprysk nie odrzuci od kuszących żółtych łanów rzepiar - nowej generacji szkodników - wyposażonych w lepkie odnóża, łamiących pędy i zrywających bukiety. Powstała instrukcja dla ... rzepiar. 
17.05.2022., 15:05h

Żółte łany kuszą nie tylko chowacza podobnika i pryszczarka kapustnika. W rzepaku zaroiło się od rzepiar. To nowy szkodnik żądny zdjęć w rzepaku, przy okazji niszcząc łan i łamiąc rośliny. Łukasz Pergoł, jeden z rolników aktywnych na Twitterze postanowił zamiast oprysku zastosować technikę przemowy do rozsądku. W sieci opublikował film, w którym radzi, jak zrobić dobre ujęcie w rzepaku nie niszcząc łanu. Warto zaznaczyć, że połamane rośliny stają się łatwym pożytkiem dla innych szkodników i chorób. 

- Można zrobić sobie piękne ujęcie przed łanem, nie wchodząc, nie niszcząc, nie łamiąc, nie uszkadzając roślin. Jeżeli chcecie wejść w rzepak, mieć zdjęcie w środku rzepaku, poszukajcie takich ścieżek technologicznych, którymi rolnicy wjeżdżają w pole ze środkami ochrony roślin, z nawozami, aby chronić ten piękny rzepak, aby go dla was tworzyć, żeby był olej, a dla nas pieniądze – wyjaśnia rolnik. Dodaje, że warto korzystać ze ścieżek, żeby nie pobrudzić ubrania pyłkiem. - Szanujmy się, wspierajmy, róbmy piękne zdjęcia, ale nie niszczmy – mówi Łukasz. 

Rzepiary powinny zdawać sobie sprawę z tego, że jeśli nie wezmą pod uwagę dobrych rad rolników i mimo to postanowią wejść w łan, grożą im za to kary. 

- Kto na nienależącym do niego gruncie leśnym lub rolnym niszczy zasiewy, sadzonki lub trawę, podlega karze grzywny do 500 złotych albo karze nagany. W razie popełnienia wykroczenia można orzec nawiązkę do wysokości 500 złotych – brzmi art. 156 Kodeksu wykroczeń. Poza tym takie wejście w uprawę to nic innego, jak wtargnięcie na teren prywatny.

oprac. dkol/ksz na podst. Tt @LukaszP85
Fot. Envato Elements

Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
01. grudzień 2023 01:17