StoryEditor

Opolszczyzna: żniwa kukurydzy w toku

Na Opolszczyźnie trwają żniwa kukurydzy. Wprawdzie niektórzy rolnicy zaczęli zbierać ziarno już na początku października, wielu przystąpiło do żniw miesiąc później.
18.11.2020., 13:11h

Ziarno jest jednak bardziej mokre, niż np. przed rokiem i kto może ten je suszy. Październik był bardzo deszczowy i mimo dojrzałości kukurydzy nie można było jej skosić. Cały czas zresztą rolnicy mają problem z wjazdem w pole, bo gleba jest bardzo wilgotna. W pierwszej kolejności koszone są rośliny na działkach wyżej położonych lub z glebą bardziej przepuszczalną, mniej wilgotną w wierzchniej warstwie. Niektóre gospodarstwa czekają ze zbiorem do przymrozków z nadzieją, że będą wtedy mogli wjechać w pole.

Kolejna bolączka to plany związane z zasiewami jeszcze tej jesieni. Niestety późno schodząca z pola kukurydza uniemożliwia wysiew zakładanej powierzchni pszenicy ozimej w wielu gospodarstwach. Często plan zasiewów został wykonany tylko w 50%, co mocno komplikuje założenia płodozmianowe.


Plony dobre, ceny też

Rolnicy za to nie narzekają na plony kukurydzy i cenę za mokre ziarno. Towar wprost z pola ma wilgotność 30–35%, co wymaga oczywiście suszenia, ale wysokie jego koszty, jak przyznają sami rolnicy rekompensowane są przez cenę skupu. Poziom 440–460 zł/t netto to kwoty, jakie teraz rolnicy uzyskują za mokrą kukurydzę. Za suche zi...

Pozostało 13% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. maj 2024 23:29