Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Kukurydza>

Późne siewy kukurydzy na ziarno na Opolszczyźnie

Zimny kwiecień sprawił, że większość gospodarstw na Opolszczyźnie dopiero pod koniec miesiąca rozpoczęła siewy kukurydzy i są one spóźnione o ponad tydzień. Co jest najbardziej istotne przy siewach kukurydzy?

7 maja 2022, 14:32

Rolnicy sieja nie tylko na nowych stanowiskach, ale także po zlikwidowanych uprawach jarych, np. po grochu, który uległ przymrozkom. Niebawem z pól zostaną zebrane żyta na kiszonkę i wtedy rozpoczną się też siewy kukurydzy na kiszonkę. Nasiona kukurydzy najlepiej wschodzą w ciepłej i wilgotnej glebie, dlatego siewu nie można za bardzo opóźniać, zwłaszcza z uwagi na coraz bardziej dotkliwą suszę.

Bardzo wysokie koszty środków do produkcji, zwłaszcza nawozów, środków ochrony roślin i paliwa spowodowały, że kukurydza staje się jedną z wiodących upraw, ponieważ nakłady na 1 ha są niższe niż w przypadku pszenicy, rzepaku czy buraków cukrowych.

Najważniejsze w uprawie kukurydzy jest wysiew w optymalnym terminie i w optymalnych warunkach glebowych, odchwaszczenie w fazie do 6 liści właściwych i dokarmianie dolistne.

O uprawie kukurydzy opowiadają:

  • Jan Piechaczek, rolnik z Jaśkowic
  • Tomasz Cichoń, rolnik z Ostrożnicy
  • Bernard Marks, rolnik z Ligoty Krapkowickie
  • Natalia Gach, firma Gach Agro

dr M. DrożdżWażne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)