StoryEditor

Późne siewy kukurydzy na ziarno na Opolszczyźnie

Zimny kwiecień sprawił, że większość gospodarstw na Opolszczyźnie dopiero pod koniec miesiąca rozpoczęła siewy kukurydzy i są one spóźnione o ponad tydzień. Co jest najbardziej istotne przy siewach kukurydzy?
07.05.2022., 14:05h

Rolnicy sieja nie tylko na nowych stanowiskach, ale także po zlikwidowanych uprawach jarych, np. po grochu, który uległ przymrozkom. Niebawem z pól zostaną zebrane żyta na kiszonkę i wtedy rozpoczną się też siewy kukurydzy na kiszonkę. Nasiona kukurydzy najlepiej wschodzą w ciepłej i wilgotnej glebie, dlatego siewu nie można za bardzo opóźniać, zwłaszcza z uwagi na coraz bardziej dotkliwą suszę.

Bardzo wysokie koszty środków do produkcji, zwłaszcza nawozów, środków ochrony roślin i paliwa spowodowały, że kukurydza staje się jedną z wiodących upraw, ponieważ nakłady na 1 ha są niższe niż w przypadku pszenicy, rzepaku czy buraków cukrowych.

Najważniejsze w uprawie kukurydzy jest wysiew w optymalnym terminie i w optymalnych warunkach glebowych, odchwaszczenie w fazie do 6 liści właściwych i dokarmianie dolistne.

O uprawie kukurydzy opowiadają:

  • Jan Piechaczek, rolnik z Jaśkowic
  • Tomasz Cichoń, rolnik z Ostrożnicy
  • Bernard Marks, rolnik z Ligoty Krapkowickie
  • Natalia Gach, firma Gach Agro

dr M. Drożdż

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. maj 2024 23:53