StoryEditor

Niezależność, wydajność i niższe koszty zbioru zielonek przyczepą samozbierającą

W polskich gospodarstwach dominują trzy technologie zbioru traw z wykorzystaniem przyczepy samozbierającej, prasy oraz sieczkarni. Każda ma plusy i minusy – mówił podczas naszego webinarium Tomasz Nowakowski, przedstawiciel firmy Pöttinger na teren północno-wschodniej Polski.
13.05.2021., 08:05h
Najwolniejszy i najdroższy jest zbiór prasą zwijającą, co w głównej mierze wynika z  czasu poświęconego na indywidualne owijanie bel i sporego wydatku na zakup folii. Receptą na szybsza pracę jest prasoowijarka.
– W większości gospodarstw które zdecydowały się na tę technologię mamy prasoowijarki aczkolwiek często zaczepiane owijarki pracują osobno. Nie należy jednak zapominać, że przygotowanie kiszonki w belach jest idealne do pracy na małych powierzchniach, bądź też bardzo nierównych kawałkach czy ciężkich przejazdach, a szybkie owinięcie beli jeszcze na łące ogranicza ryzyko pogodowe – dodaje.
W przypadku zbioru traw sieczkarnią samobieżną nasz ekspert podkreślał wysoką wydajność pracy i uniwersalność zastosowań. Z tego wariantu chętnie korzystają duże gospodarstwa i te, gdzie mamy większe odległości z pola na pryzmę.

Przyczepa samozbierająca

– W mojej opinii system oparty na przyczepie samozbierającej jest optymalny i najtańszy aczkolwiek może nie najszybszy. Najważniejsze, że do obsługi wystarczy jedna osoba, ponadto oprócz zbioru trawy przyczepę można wykorzystać do siana, kiszonki względnie słomy.  Warto wspomnieć,...
Pozostało 78% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Jan Beba
Autor Artykułu:Jan Bebaredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
12. grudzień 2023 00:22