Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Świnie>Organizacja produkcji świń>

Niewielkie zainteresowanie redukcją produkcji mleka

Obrazek

Prawie 4 tysiące rolników zdecydowało się na ograniczenie produkcji mleka. Otrzymają za to z Agencji Rynku Rolnego 34 mln złotych rekompensaty.

23 września 2016, 22:58

W środę minął termin składania wniosków w ramach pierwszego instrumentu pomocy uruchomionego przez Komisję Europejską przez producentów mleka. Polegał on na ograniczeniu produkcji w ostatnim kwartale tego roku.

Wnioski złożyło 3958 rolników. Pozytywnie zweryfikowano 3777 rolników, którzy zadeklarowali rezygnację z produkcji 60 mln kg mleka. Otrzymają z tego tytułu rekompensaty finansowe w wysokości 34 mln złotych.

Agencja Rynku Rolnego jeszcze dzisiaj przekaże wszystkie informacje na ten temat Komisji Europejskiej. Polska będzie jednym z pierwszych krajów, które zakończyły proces zbierania i weryfikacji wniosków o redukcję produkcji mleka.

– Jesteśmy przekonani, że mechanizm dobrowolnego ograniczenia produkcji mleka wspomoże polskich rolników. To jest mechanizm dodatkowy. Jako podstawowe traktujemy wsparcie dla rolników, którzy produkują mleko. Ciągle pracujemy nad rozwiązaniami, które w październiku będziemy mogli przekazać Komisji Europejskiej dotyczące wykorzystania pozostałych przydzielonych Polsce pieniędzy – zapewniał dzisiaj na konferencji prasowej wiceminister rolnictwa Jacek Bogucki.

Realizacją ogłoszonego 10 września programu zajmowała się Agencja Rynku Rolnego, która przypomina, że to nie jedyny mechanizm pomocy dla sektora mleka. – Oprócz tego zrealizowaliśmy dopłaty do produkcji mleka, skup odtłuszczonego mleka w proszku (OMP), dopłaty do prywatnego przechowalnictwa OMP oraz masła. Ogólna kwota przeznaczona w tym roku dla producentów mleka w Polsce wynosi prawie pół miliarda zł – zapewniał Rafał Hołubicki prezes Agencji Rynku Rolnego.

Na pomoc dostosowawczą przeznaczono w Unii Europejskiej 350 mln euro, z czego dla Polski przewidziana została kwota 22 670 129 euro. Będzie ona wypłacana producentom mleka lub producentom w innych sektorach hodowlanych, którzy zrealizują jedno lub więcej następujących działań:

  1. redukcja produkcji ponad przewidzianą w projekcie rozporządzenia delegowanego dotyczącego pomocy dla dobrowolnej redukcji mleka lub niezwiększanie produkcji,
  2. rolnictwo w małej skali,
  3. stosowanie ekstensywnych metod produkcji,
  4. stosowanie metod produkcji przyjaznych dla środowiska i klimatu,
  5. wdrażanie projektów współpracy,
  6. wdrażanie systemów jakościowych mających na celu promocję jakości i wartości dodanej,
  7. szkolenia w zakresie instrumentów finansowych i instrumentów zarządzania ryzykiem.

 Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)