Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a

Tuczarnia na zamówienie

Obrazek

Wielu rolników widzi potrzebę inwestowania w nowe chlewnie, bo są one warunkiem przyszłego rozwoju. Analizowaliśmy konkretny przykład i podpowiadamy, jak to zrobić.

Anna Kurek25 marca 2015, 07:49

Decyzja o inwestycji jest trudna. Przekonał się o tym każdy, kto budował chlewnię. Dlatego zapraszamy do lektury kwietniowego wydania "top świnie", a w nim pierwszego artykułu w nowej rubryce: „Chlewnia na miarę”. Będziemy w niej podpowiadać kierunki rozwoju gospodarstw nastawionych na produkcję świń.

Wiemy, że przy niewielkim dochodzie z jednej sprzedanej świni o zysku decyduje skala produkcji. Na coraz bardziej konkurencyjnym rynku realne szanse na zadowalający zarobek mają zatem więksi producenci. Do takiego wniosku doszedł również Damian Serbin z Sulina w pow. gnieźnieńskim, który 3 lata temu przejął gospodarstwo. Dziś w zmodernizowanych i zaadaptowanych budynkach utrzymuje naraz 400 tuczników.

– Jeszcze kilka lat temu mieliśmy 20–30 loch w cyklu zamkniętym – mówi Damian Serbin.

Wraz z narzeczoną Justyną młody rolnik gospodaruje na ok. 50 ha. Wprawdzie mieli wtedy swoje warchlaki do tuczu, ale w starej chlewni roboty było tyle, że nie dało się wszystkiego ogarnąć. Produkcja ciągła w cyklu zamkniętym z tak małego stada pozwalała na sprzedaż ok. 300–400 tuczników rocznie. Dziś w skali roku sprzedają 1600 tuczników, i chcą więcej.
Zaprosiliśmy do tego gospodarstwa ekspertów ds. budowy i wyposażenia budynków inwentarskich, aby wraz z nimi przeanalizować możliwości i kierunki rozwoju produkcji.  aku

Więcej przeczytasz w najnowszym programie specjalnym "top świnie" dostępnym tylko z wydaniem "top agrar Polska".


Picture of the author
Autor Artykułu:Anna Kurek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)