StoryEditor

Wsparcie na inwestycje dla rolników: kredyt zamiast dotacji też się opłaci

Wraz z 1 marca rusza nabór ciągły wniosków o wsparcie na inwestycje w gospodarstwach rolnych zwiększające konkurencyjność. Pomoc ma być udzielana w formie instrumentu finansowego, jakim jest kredyt bankowy.
03.03.2024., 08:20h

Zgodnie z harmonogramem już 1 marca ma ruszyć nabór ciągły wniosków o wsparcie na inwestycje w gospodarstwach rolnych zwiększające konkurencyjność – w ramach PS WPR 2023–2027.

Jednak w tym naborze pomoc ma być udzielana w formie instrumentu finansowego, jakim jest kredyt bankowy zabezpieczony gwarancją z Funduszu Gwarancji Rolnych Plus (udzielana przez Bank Gospodarstwa Krajowego) wraz z dopłatami do odsetek od tegoż kredytu, zgodnie z następującymi zasadami:

  • gospodarstwo, którego wielkość ekonomiczna wynosi 25 tys. euro i więcej – gwarancja do 80% kwoty kapitału kredytu pozostającego do spłaty oraz do 50% dotacji na spłatę odsetek, w przypadku gdy inwestycja przyczynia się do ochrony środowiska i klimatu,
  • gospodarstwo, którego wielkość ekonomiczna wynosi poniżej 25 tys. euro – gwarancja do 80% kwoty kapitału kredytu pozostającego do spłaty oraz do 50% dotacji na spłatę odsetek, a w przypadku gdy inwestycja przyczynia się do ochrony środowiska i klimatu – do 100% dotacji na spłatę odsetek,
  • młody rolnik – gwarancja do 80% kwoty kapitału kredytu pozostającego do spłaty oraz do 100% dotacji na spłatę odsetek.

Propozycja jest o tyle ciekawa, że pomoc udzielana w tej postaci nie jest obwarowana tak licznymi ograniczeniami, jak w przypadku ubiegania się o pomoc w formie dotacji (nabór planowany na wrzesień–październik br.).

Kredytem będzie można finansować także znacznie szerszy zakres inwestycji, obejmujący także finansowanie zakupu gruntów, inwestycje budowlane, zakładanie sadów i plantacji trwałych, zakup zwierząt, budowę ujęć wody, czy nawet finansowanie zakupu środków obrotowych (do 20% kredytu) – czego nie znajdziemy w części dotacyjnej.

W przypadku kredytów nie będzie obowiązywało także ograniczenie wielkości ekonomicznej, które dotychczas skutecznie wykluczało ze wsparcia większe gospodarstwa, czy rolnicze spółdzielnie produkcyjne.

W podobnej formie ma być także udzielane wsparcie na inwestycje związane z rozwojem usług rolniczych czy przetwórstwem.

Grzegorz Ignaczewski
Autor Artykułu:Grzegorz Ignaczewski

redaktor „top agrar Polska”, ekonomista, specjalista w zakresie dopłat bezpośrednich, PROW i ekonomiki gospodarstw.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. kwiecień 2024 19:38