StoryEditor

Wentylacja – jaki system wybrać?

By system wentylacyjny działał dobrze, do budynku musi dostać się odpowiednia ilość powietrza, nie tworząc przeciągów. Możliwości technicznych jest wiele. Przedstawiamy rozwiązania z praktyki.
23.05.2017., 10:05h

W nowoczesnym budownictwie inwentarskim powietrze wprowadzane jest do obiektu za pomocą wlotów, wyposażonych od wewnątrz w klapy regulujące przepływ strumienia. W ostatnich latach, by uniknąć przeciągów, na wloty zakłada się także zewnętrzne osłony. Dzięki temu, szczególnie przy wietrznej aurze zmniejsza się prędkość powietrza na wejściu.

W porodówkach i odchowalniach prosiąt ważne jest utrzymanie odpowiedniej temperatury i bezwzględny brak przeciągów. Z tego względu do tych sektorów nie należy wpuszczać powietrza bezpośrednio z zewnątrz. Jedną z możliwości jest wprowadzenia powietrza do korytarza głównego, skąd po wstępnym ogrzaniu przechodzi do poszczególnych komór, najczęściej przez wloty klapowe, perforowane podsufitki czy zasuwy w drzwiach.

Więcej szczegółowych informacji na temat możliwości wprowadzania powietrza do chlewni znajdziecie Państwo w czerwcowym numerze „top świnie” od strony 18. Zapraszam również do naszej GALERII poniżej, w której prezentuję sposoby na napowietrzanie chlewni podpatrzone w praktyce.

pj-t

Pozostało 10% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Paulina Janusz-Twardowska
Autor Artykułu:Paulina Janusz-Twardowska

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. grudzień 2023 11:25