StoryEditor

Nowoczesna obora z systemem chłodzenia krów: dysze, wentylatory i kurtyny

System chłodzenia krów to dobra inwestycja – przekonują Magdalena i Jacek Kalakowie z Gorzupi (woj. wielkopolskie). Co sprawdziło się, a co zrobiliby nieco inaczej po roku użytkowania obory?
10.08.2023., 11:08h

To historia ludzi z pasją, którzy w ciągu 20 lat z niewielkiego gospodarstwa z 20 krowami wybudowali dobrze prosperującą fermę krów mlecznych, z nowoczesną oborą na ok. 260 krów.

Od 15 krów do dwustu

Pierwsze wzmianki o gospodarstwie Magdaleny i Jacka Kalaków, bo o nich mowa, są datowane na ok. 1900 r., ale pierwsza poważna inwestycja, tj. obora dla krów mlecznych, została wybudowana w 1969 r. W 1996 r. rodzina Kalaków zdecydowała się na instalację hali udojowej autotandem, przeznaczonej na 4 krowy (stado liczyło 15 krów).

Jacek Kalak przejął ok. 20-hektarowe gospodarstwo wraz z 20–25 krowami mlecznymi w 2002 r. i postanowił wybudować nową oborę. Powstała w systemie gospodarczym. Budynek był przewidziany dla 66 krów, które były utrzymywane na głębokiej ściółce. W 2006 r. powstała bukaciarnia, a w hali udojowej przybyły 4 kolejne stanowiska (łącznie 2 × 4). Dalszy rozwój gospodarstwa to zakup 100 szt. bydła w 2012 r., który dał początek nowemu projektowi, jakim jest dzisiejsza obora z 257 stanowiskami wraz z dodatkowym budynkiem, w którym znajduje się porodówka (może pomieścić ok. 50 szt.), karuzelowa hala udojowa i poczekalnia. Oborę hodowcy zasiedlili w kw...

Pozostało 93% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Marcin Jajor
Autor Artykułu:Marcin Jajor

redaktor działu top bydło i topagrar.pl, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mlecznego i mięsnego

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. grudzień 2023 01:53