StoryEditor

Jak ustawić wentylację w chlewni latem? 7 wskazówek

Latem hodowcy trzody chlewnej muszą zwracać szczególną uwagę na temperaturę w chlewni. Ekspertka dzieli się 7 wskazówkami, jak już teraz ustawić wentylację.
Elisabeth Sprenker, Ring Westfalia
13.05.2024., 15:36h

Natężenie przepływu powietrza

Ten wskaźnik opisuje stosunek bieżącego przepływu objętościowego do maksymalnego możliwego przepływu objętościowego i opiera się na gęstości i wielkości zwierząt w budynku. Latem należy ustawić maksymalną wartość na 100%.

Temperatura zadana w chlewni

Podczas dłużej trwających upałów zaleca się podniesienie temperatury zadanej o 1 do 2°C. Wynika to z faktu, że bez chłodzenia temperatura 20-22°C w końcowej fazie tuczu jest nierealna do osiągnięcia, nawet przy maksymalnej prędkości wentylatora. Z reguły temperatura jest taka sama lub maksymalnie o 1°C niższa od temperatury zewnętrznej.

Zakres regulacji temperatury

Wpływa na szybkość reakcji wentylacji na zmiany temperatury. Im mniejszy zakres regulacji, tym szybsza reakcja. Przy ciepłych temperaturach zewnętrznych sensowne jest zwiększenie wartości K do 5 lub 6 K.

Sprawia to, że wentylacja reaguje wolniej w przypadku silnych wahań temperatury, np. podczas burzy. Zgodnie z ogólną zasadą, im mniejsze i bardziej wrażliwe są świnie oraz im bardziej zmienna jest pogoda, tym większy powinien być zakres regulacji.

Chłodzenie powietrza

Wstępne chłodzenie powietrza nawiewanego jest możliwe przy użyciu wymienników ciepła, wkładów chłodzących, zacienienia wlotu powietrza nawiewanego lub izolacji dachu. Również nebulizator wodny może zapewnić dodatkowe chłodzenie. Jest on połączony z czujnikiem temperatury w chlewni i włącza się, gdy tylko temperatura przekroczy ustawioną wartość.

Dodatkowe chłodzenie jest przydatne, gdy temperatura w budynku wzrośnie powyżej 28°C. Chłodzenie wysokociśnieniowe może obniżyć temperaturę powietrza o kolejne 4 do 6 °C. Należy jednak wyłączyć chłodzenie, jeśli wilgotność powietrza przekracza 80%, w przeciwnym razie efekt chłodzenia zostanie utracony.

Alarmujące wartości

Hodowcy powinni ustalić temperaturę, przy której otrzyma komunikat alarmowy. Jeśli temperatura podnosi się o 5°C, system alarmowy powinien powiadomić rolnika o tym fakcie - najpóźniej przy 34°C. Wynika to z faktu, że od około 28 °C zwierzęta cierpią na stres cieplny, który objawia się problemami z krążeniem.

Od 34°C w połączeniu z wysoką wilgotnością wzrasta prawdopodobieństwo śmierci z przegrzania. Należy sprawdzać działanie systemu alarmowego co najmniej dwa razy w roku. Dotyczy to również systemu awaryjnego, który musi zadziałać w przypadku awarii wentylacji.

Położenie czujnika temperatury

Aby komputer wentylacyjny mógł prawidłowo mierzyć temperaturę w chlewni i odpowiednio sterować wentylacją, czujnik temperatury powinien wisieć 1,50 m nad podłogą w obszarze dla zwierząt. Ponadto nie może być umieszczony zbyt blisko okien lub punktu wyciągu powietrza. Należy również unikać obszarów z przeciągami.

Wiosenne czyszczenie wentylacji

Ze względu na wysoką wilgotność w zimie, w kanałach wentylacyjnych i centralnych systemach wyciągowych gromadzi się dużo kurzu. Zwiększa to ilość pleśni i bakterii oraz zużycie energii. Zacinające się przepustnice i otwory nawiewne zwiększają opór w systemie wentylacyjnym i jednocześnie zmniejszają jego wydajność. Dlatego właśnie wiosną należy dokładnie wyczyścić wszystkie elementy systemu. Należy również sprawdzić, czy wszystkie przepustnice otwierają się i zamykają prawidłowo.

Elisabeth Sprenker, producentka Ring Westfalia

tłumacz. al

Elisabeth Sprenker, Ring WestfaliaElisabeth Sprenker, Ring Westfalia
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
18. maj 2024 16:03