StoryEditor

Wiosna zimą? A co na to rośliny?

Zimą mamy wiosenne temperatury. Masowo chorują rodacy, zwłaszcza młodsze pokolenie. Czy zagrożone są także uprawy polowe?
03.01.2023., 12:01h
Z taką falą ocieplenia w styczniu nie mieliśmy jeszcze do czynienia. Termometry zamiast wskazywać –15°C, podniosły słupki rtęci do poziomu +15°C. Zjawisko to utrzymuje się przez kilka dni, co budzi obawy rolników dotyczące rozhartowania się roślin, ewentualnie przedwczesne ruszenie wegetacji.
Z oziminami na polu nie powinno być jednak tak źle, jak można by oczekiwać i to zarówno z bardzo wrażliwym na mróz jęczmieniem ozimym i tylko nieco bardziej odpornym rzepakiem ozimym. Także pszenice, zwłaszcza siane w późniejszym okresie i znajdujące się obecnie w fazie 2–3 liści są dość bezpieczne. Wynika to z kilku powodów.
Po pierwsze, maksymalne temperatury pokazują termometry na wysokości 2 m (w klatce meteorologicznej) i trwają tylko kilka godzin na dobę, a w godzinach porannych, popołudniowych i w nocy termometry wskazują po 2–4°C co sprawia, że średnia temperatura dobowa przy gruncie nie przekracza 5°C i zjawisko nie trwa na tyle długo, by trwale rozhartować rośliny i pobudzić ich wegetację.
Po drugie, dość bezpiecznym buforem utrzymującym chłodniejsze otoczenie roślin jest gleba. Jeszcze ostatniego dnia grudnia jej tempera...
Pozostało 65% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernackiredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. luty 2024 23:25