StoryEditor

Rzepaki i zboża – stan przezimowania

Mamy dość zimową wiosnę, zwłaszcza na południu i wschodzie Polski, a dla pozostałych rejonów nie tylko początek kwietnia zapowiada się deszczowo. Jeśli tylko będzie cieplej, wegetacja potoczy się dynamicznie.
04.04.2022., 14:04h
Stan zasiewów roślin ozimych na początku wiosny 2022 jest ogólnie dość dobry. Zarówno zboża jak i rzepak w stan spoczynku zimowego weszły w dobrej kondycji, tj. z odpowiednim rozkrzewieniem. Warunki meteorologiczne podczas zimy także nie były ekstremalnie niekorzystne dla zimujących upraw, co pozwala im ruszyć z wiosenną wegetacją w dość dobrym stanie fizjologicznym (patrz zdjęcia, rejon Wielkopolska; stan na 1.04.2022 r.).
Stan przezimowania upraw rzepaku ozimego:
 
Stan przezimowania pszenicy ozimej:
 
Przezimowanie pszenżyta ozimego:
 
Stan żyta ozimego na wiosnę 2022:
 
Wiosenna kondycja jęczmienia ozimego:
 
Na początku wiosny obserwowane są już pierwsze objawy chorób w zbożach, nie są to jednak wartości, które by wymagały interwencji w postaci zabiegu chemicznego. 

Nie wszystko jest OK   [jb]
Mamy także sygnały od rolników, że niektóre odmiany jęczmienia ozimego są słabo wybarwione, starsze liście mają wyraźny żółtawy odcień, na szczęście środkowe wykazują aktywność fizjologiczną i bardziej zaawansowaną fotosyntezę (patrz foto).
Powodów tego stanu może być kilka:
naturalne fizjologiczne przebarwienie – jesień ub.r. była mokra, więc rośliny mogły nie wykształcić głębokiego systemu korzeniowego, który w czasie marcowej suszy nie pobierał wystarczającej ilości wody i składników pokarmowych. Ponadto zawartość azotu, w tym mineralnego, jest w glebie niewielka z powodu nadmiernych opadów w styczniu i lutym i wypłukaniu go do głębszych warstw profilu glebowego, niedostępnych dla krótkich korzeni, więc rośliny na skutek głodu redukują część rozkrzewień bocznych.
niskie pH stanowiska, na które ten gatunek jest dość wrażliwy, co ogranicza pobieranie składników pokarmowych;
wypłukane z gleby, zwłaszcza na słabszych stanowiskach, N, K, Mg, S, których roślinom brakuje w czasie ruszania z wegetacją. Zwłaszcza azot dostarczony w pierwszej dawce zadziałał w bardzo ograniczonym zakresie z powodu marcowej suszy wierzchniej warstwy gleby.
wtórne skutki występowania mączniaka prawdziwego, plamistości siatkowej, rynchosporiozy lub infekcja żółtej karłowatości, powody prawdopodobne na odmianach podatnych na te patogeny.

Przy sprzyjających warunkach pogody, zwłaszcza po ustaniu silnych wiatrów, wiejących od kilku dni ze średnią prędkością ok. 75 km/godz. uprawy te warto zasilić płynnym nawozem azotowym z dodatkiem roztworu siarczanu magnezu i mikroelementów, a zabieg wykonać łącznie z fungicydową ochroną roślin .
Oprac. Zespół Serwisu Agrarpogoda.pl (+ jb), 01.04.2022
Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernackiredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
16. kwiecień 2024 06:05