StoryEditor

Burza śnieżna i atak zimy w Ameryce Północnej. Fatalna sytuacja rolników od Kanady po Texas

Ten rok był dla całego Świata wyzwaniem – wojna, rosnąca inflacja, klęski żywiołowe, niedobór żywności.. I to wszystko po tym, jak świat dopiero zaczął wracać do normalności po pandemii COVID-19.  W Ameryce Południowej ludzie zmagają się atakiem zimy i prawdziwie arktycznymi warunkami atmosferycznymi. Spore straty i utrudnienia są w rolnictwie.
27.12.2022., 16:12h

"Eliot" uderzył w Amerykę Północną

Potężna burza śnieżna „Eliot” uderzyła w północną część Ameryki Północnej i przetoczyła się od Kanady po Teksas przynosząc lodowaty, porywisty wiatr, ulewne deszcze i silne mrozy.

Zła pogoda w USA rozpoczęła się w środę 21 grudnia, ale sięgnęła szczytu niepogody w piątek oraz święta bożonarodzeniowe. Według CNN na niektórych obszarach pokrywa śnieżna miała ponad 1 metra, a np. w Buffalo zaspy śniegu sięgały nawet 2,5 metra. Opady przywidywano co najmniej do poniedziałku.

Wraz ze śniegiem w kraju odnotowuje się niespotykane dotąd mrozy, temperatury spadły poniżej normy od Appalachów (góry na wschodzie kraju) do Gór Skalistych (na zachodzie). W wielu stanach USA temperatury spadły do niemal rekordowo niskich poziomów. Poważne ostrzeżenia pogodowe dotknęły 2/3 ludności kraju. Termometry w niektórych miejscach spadły do -45 stopni Celsjusza. Kilka stanów w USA ogłosiło stan wyjątkowy.

Paraliż na lądzie, w wodzie i w powietrzu

W ostatnich dniach odwołano ponad 15 tysięcy lotów krajowych i międzynarodowych, w tym 2,7 tysięcy w poniedziałek. Ponad 200 tysięcy osób zostało w niedzielę bez prądu, a mieszkańcy Nowego Jorku oraz jego okolic byli proszeni o ograniczenie zużycia gazu.

https://twitter.com/KurdsatEnglish/status/1607007850399780864  

Według NBC liczba ofiar śmiertelnych sięga 57, przy tym że epicentrum katastrofy klimatycznej stał stan Nowy Jork, gdzie liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do 28. Ofiary pogodowe były odnotowane w 12 stanach USA: Kolorado, Illinois, Kansas, Kentucky, Michigan, Missouri, Nebraska, Nowy Jork, Ohio, Oklahoma, Tennessee i Wisconsin.

Burza zimowa w USA uderza w zakłady mięsne i hodowlane

Tyson Foods Inc., największy producent mięsa w USA pod względem sprzedaży, zawiesił i ograniczył działalności swoich niektórych amerykańskich zakładów mięsnych od czwartku z powodu silnej burzy zimowej, aby uchronić zarówno swoich pracowników, jak i zwierzęta.

Tymczasem rolnicy po ostrzeżeniu meteorologów zintensyfikowali kontrole zwierząt gospodarskich w obliczu silnych wiatrów i zimna. Na przykład National Weather Service ostrzegł stan Kansas, który jest trzecim pod względem wielkości stanem pasterskim w kraju, przed „niebezpiecznie zimnym wiatrem”, który obniżał temperaturę nawet do -40 stopni Celsjusza.

Są także filmy pokazujące jak trudna jest sytuacja zwierząt żyjących na pastwiskach. Na jednym z nich bydło z gospodarstwa we Wschodniej Montanie pędzi po śniegu. Na pytanie w komentarzach od Internautów, czy mają zwierzęta jakieś schronienie, właściciele gospodarstwa odpowiedzieli: „Sosny nad tym wzgórzem. Najlepsza ochrona, jaką mogą mieć”.

 

Skutki burzy śnieżnej dla amerykańskich gospodarstw


Inny hodowca bydła z Południowej Dakoty sfilmował jedną ze swoich zaśnieżonych krów rasy Hereford, na rogach której leży duża warstwa śniegu.Na filmach i zdjęciach w mediach społecznościowych widać jak rolnicy z Południowej Dakoty ręcznie „odmrażają” zamarznięty hydrant z wodą dla koni, który znajdował się na górnym pastwisku.


Na innym filmie widać jak stara stodoła nie radzi sobie w ochronie bydła przed śniegiem.Wielu rolników wykorzystywało swoje traktory, aby udrożnić drogi i swoje gospodarstwa z zalegającego śniegu.Farmer Rodney Paulson utknął na swoim pastwisku na 27 godzin, gdy wyszedł nakarmić swoje bydło. Został uratowany dzięki troskliwym sąsiadom, którzy wykorzystali w akcji ratunkowej traktor gąsienicowy.

mkh na podst. Reuters, Associated Press, CNN, NBC News, Twitter, Facebook

Maria Khamiuk
Autor Artykułu:Maria Khamiukdziennikarz, współpracownik PWR Online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
02. marzec 2024 21:13